Prantsuse riigieelarve puudujääk oli mullu viimase 12 aasta väikseim

Prantsusmaa majandus- ja rahandusminister Bruno Le Maire.
Prantsusmaa majandus- ja rahandusminister Bruno Le Maire. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Prantsusmaa riigieelarve puudujääk oli 2018. aastal 2,5 protsenti ehk viimase 12 aasta väikseim, teatas statistikaamet Insee teisipäeval.

Oodatust suurem vähenemine toimus hoolimata sellest, et riigi majandus kasvas oodatust aeglasemalt ja selle elanike ostujõud vähenes.

Valitsus ennustas 2018. aasta eelarvepuudujäägiks 2,6 protsenti.

"Riigivõla stabiliseerimise ning meie eelarvepuudujäägi vähendamisega 2,5 protsendile... 2018. aastal tegime lõpu meie riigirahastuse viimase 10 aasta aeglasele triivimisele," ütles majandusminister Bruno Le Maire Twitteris.

"Jätkame meie kontode taastamist koos samaaegse maksude alandamisega," lisas ta.

Statistikaamet suurendas ka 2018. aasta majanduskasvu 1,5 protsendilt 1,6 protsendile.

Siiski rõhutas amet, et leibkonna ostujõud 2018. aastal vähenes. Selle vähenemine on novembris alanud kollavestide liikumise peamine etteheide valitsusele.

Kui president Emmanuel Macron 2017. aastal võimule tuli, siis hakkas ta otsemaid eelarvepuudujääki vähendama, et see jääks allapoole Euroopa Liidus kokku lepitud 3 protsendi lävendist. Prantsusmaa oli kokkulepitut eiranud kümme aastat.

Detsembris pidi ta aga riigikassat kollavestide meeleavalduste tõttu taas rohkem avama ning koostas madalapalgaliste abistamiseks 10 miljardi euro suuruse paketi. See andis majandusele tõuke, kuid ilmselt viib eelarvepuudujäägi sel aastal taas üle kolme protsendi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: