ECB kinnitas kavatsust varaostuprogramm tulevast aastast lõpetada

Euroopa Keskpanga president Mario Draghi.
Euroopa Keskpanga president Mario Draghi. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Euroopa Keskpank (ECB) kinnitas neljapäevases rahapoliitikaotsuses kavatsust lõpetata järgmisest aastast varaostuprogramm, mida pank juba oktoobrist vähendas poole võrra 15 miljardile eurole kuus.

Oktoobrist vähendas ECB netovaraostude mahtu 15 miljardile eurole kuus kuni 2018. aasta detsembri lõpuni. Kui laekuvad andmed kinnitavad ECB nõukogu keskpika aja inflatsiooniväljavaadet, siis netovaraostud tulevast aastast lõpetatakse, teatas keskpank nüüd.

Intressimäärad otsustas ECB nõukogu jätta muutmata: põhiliste refinantseerimisoperatsioonide intressimäärana säilitati 0,00 protsenti, laenamise püsivõimaluse intressimäärana 0,25 protsenti ning hoiustamise püsivõimaluse intressimäärana -0,40 protsenti.

Nõukogu teatel eeldatakse, et baasintressimäärad püsivad praegusel tasemel vähemalt 2019. aasta suveni ja igal juhul seni, kuni see on vajalik, et tagada inflatsioonimäärade püsiv lähenemine tasemele, mis on keskmise aja jooksul kahest protsendist allpool, ent selle lähedal.

Eurosüsteem reinvesteerib varaostukava raames ostetud aegumistähtajani jõudnud väärtpaberitelt laekuvaid põhiosa tagasimakseid pikema aja jooksul pärast netovaraostude lõppemist ning igal juhul seni, kuni see on vajalik soodsate likviidsustingimuste ja küllaldaselt toetava rahapoliitilise kursi säilitamiseks.

ECB rahapoliitika üks eesmärk on hoida inflatsioon tasemel, mis on kahe protsendi lähedal, ent jääb sellest piirist allapoole. Septembris kiirenes euroala inflatsioon 2,1 protsendile eelneva kuu kahelt protsendilt.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: