Erakondade tegeliku liikmeskonna üle puudub täpne ülevaade

Erakondade liikmed äriregistris.
Erakondade liikmed äriregistris. Autor/allikas: ERR

Kuivõrd seadus ei sätesta otsest tähtaega erakonna liikmete andmete sisestamiseks ja nende muutmiseks, võib mõni väikepartei küll paberil täita 500 liikme nõuet, kuid sisuliselt tuleks nende suhtes algatada sundlõpetamine.

Erakonnaseadusest tulenevalt erakond registreeritakse, kui tal on vähemalt 500 liiget. Nii on sel aastal registreeritud Erakond Eesti 200, kuhu äriregistri andmetel kuulub 571 liiget. 21. septembril registreeriti nii Elurikkuse Erakond kui ka Rahva Tahte erakond. Neist esimene on 6. detsembriks avaldanud äriregistris oma 151 liikme nimed. Rahva Tahe pole aga veel ühtegi liiget avalikustanud.

Kui erakonna liikmete arv langeb alla 500 ja vabatahtlikku lõpetamist pole alustatud, võib algatada erakonna sundlõpetamise. Samas ei ole õigusaktides sätestatud otsest tähtaega liikmete andmete sisestamiseks ja nende muutmiseks. Nii võib paberil olla erakondade liikmeskond küll üle nõutava 500 piiri, kuid tegelikkuses olla alla selle.

Äriregistris on Rahva Ühtsuse Erakonna (RÜE) liikmeskonna suurus olnud juba mõnda aega napilt üle 500, täpsemalt 507 liiget. RÜE esimees Pavo Raudsepp tunnistab ka ise, et ei oska öelda kui täpne on erakonna liikmete arvestus.

"Ma ei oska seda öelda, oskan vaid öelda, et kui ütlete, et on 507 inimest, siis 507 ka on. Me täna tõsiseltvõetavat kampaaniat inimeste juurdevõtmiseks loomulikult teinud ei ole."

Raudsepa sõnul lootis RÜE ühineda enne valimisi mõne teise parempoolse parteiga, kuid see ei õnnestunud. 10. detsembril koguneb RÜE juhatus, et arutada edasisi tegevusplaane.

Erakonna liikmete nimekirja peab erakonna juhatus Tartu maakohtu registriosakonna juures.

Registriosakonna juhataja Aivar Vimberg kinnitas, et kui huvitatud isikutel on andmeid, et erakonna liikmete arv on langenud alla 500, on neil õigus esitada taotlus kohtule erakonna sundlõpetamiseks. Tartu Maakohtul on ka õigus algatada erakonna suhtes järelevalvemenetlus, mis võib päädida dokumentide esitamisega kohtule erakonna sundlõpetamise otsustamiseks.

Aivar Vimberg ei soovinud vastata küsimusele, kui palju võib äriregistris olla inimesi kes tegelikult on erakondadest lahkunud, kuid registrist pole nende erakondliku kuuluvust maha võetud.

"Tartu maakohtu registriosakond hinnanguid ja arvamusi erakondade liikmete andmete õigsuse kohta erakonna liikmete nimekirjas anda ei saa, kuna meil puuduvad sellised andmed", sõnas Vimberg.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: