Kantar Emori uuring: Keskerakond möödus Reformierakonnast

Peaminister Jüri Ratas Keskerakonna juhatuse koosolekul
Peaminister Jüri Ratas Keskerakonna juhatuse koosolekul Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Terve aasta languses olnud Reformierakonna toetus kukkus detsembris eelmise kuuga võrreldes viiendiku võrra ning populaarseimaks tõusis Keskerakond, selgus BNS-i ja Postimehe tellitud uuringufirma Kantar Emor detsembri algul läbiviidud küsitlusest.

Kantar Emori uuringu järgi toetas Keskerakonda detsembris 25,9 protsenti küsitletud kodanikest, Reformierakonda 23 protsenti. Peaministripartei on selle uuringu järgi kasvatanud oma toetust alates jaanuarist, kui Keskerakonda eelistas 20,5 protsenti vastanutest. Keskerakonna toetuse kasvust palju järsemalt on aga langenud Reformierakonna reiting - nende pooldajate arv kahanes jaanuari 34,2 protsendilt septembriks 26,7 protsendile, tõusis novembris tagasi 29 protsendile, kust langes detsembris kuue protsendipunkti võrra - 23 protsendi peale.

Populaarsuselt kolmandal kohal on Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) 20,3 protsendiga. EKRE reiting on novembriga võrreldes kasvanud 3,3 protsendipunkti, kuid jääb siiski veel pisut alla suvisele rekordtasemele, kui EKRE toetus oli üle 21 protsendi.

Neljandal positsioonil on Sotsiaaldemokraatlik Erakond (SDE) 9,2 protsendiga, sotside toetus oli novembriga võrreldes langenud 1,5 protsendipunkti.

Viies on teist kuud järjest Eesti 200, mida pooldas detsembri alguses 8,2 protsenti küsitletud kodanikest, uue erakonna reiting on novembriga võrreldes siiski 0,3 protsendipunkti võrra langenud.

Tugeva kasvu on teinud erakond Isamaa, mis novembri 4,6 protsendilt on tõusnud detsembris 7,8 protsendi peale.

Eestimaa Roheliste toetus oli detsembris 3,5 protsenti, Vabaerakonnal 2 protsenti.

Eesti Iseseisvuspartei, Rahva Ühtsuse Erakonna, Elurikkuse Erakonna ja erakonna Rahva Tahe toetus oli 0 protsenti nagu ka võimalike üksikkandidaatide reiting.

Kantar Emor näitab erakondade reitinguprotsente nendest, kellel on erakondlik eelistus, seega "ei oska öelda" vastanute protsent elimineeritakse. Andmete näitamise selline viis muudab erakondade reitinguprotsendid võrreldavaks riigikogu valimiste tulemustega. Detsembris oli "ei oska öelda" osakaal 22,7 protsenti. Maksimaalne statistiline viga ±3,0 protsenti.

Kokku küsitles Kantar Emor 5. - 12. detsembrini veebiintervjuude meetodiga 874 kodanikku vanuses 18 - 84 aastat.

ERRi tellitud ja Turu-Uuringute ASi küsitluse järgi kerkis EKRE toetus novembrikuu 15 protsendilt detsembris 18 protsendile. EKRE toetus hakkab taas lähenema Reformierakonnale, kelle toetus jätkas teist kuud langemist ja kukkus novembrikuu 23 protsendilt detsembris 21 protsendile. Veel oktoobris oli Reformierakonnal toetajaid 28 protsenti.

Langes ka populaarseima partei Keskerakonna toetus - kui novembris oli peaministriparteil toetajaid 33 protsenti, siis detsembris 31 protsenti. Samas tagab see Keskerakonnale suveräänse liidrikoha.

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: