Kivirähk: Keskerakond liigub valimisvõidu suunas

{{1544690820000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Juhan Kivirähk Turu-uuringute ASist ning ajakirjanikud Toomas Sildam ja Urmet Kook ütlesid värskeid parteide reitinguid kommenteerides, et Keskerakond liigub kindlalt valimisvõidu kursil.

Kivirähk märkis, et Reformierakonna kahe protsendipunktiline langus jääb küll statistilise vea piiresse, aga ilmselt on mõju avaldanud ikkagi ka rändeleppe ümber puhkenud tüli.

Urmet Koogi sõnul ei suutnud Reformierakond rändeleppe küsimuses näidata selgroogu ning erakond saatis välja segaseid sõnumeid. Kook lisas, et Reformierakonna toetust on mõjutanud ka Eesti 200.

Toomas Sildam lisas, et Reformierakond otsis lihtsalt võimalust, kuidas praegusele valitsusele ebamugavat olukorda tekitada.

Kviirähk lisas, et Reformierakonna langustrend on pikaajalisem teema. Ta nõustus Toomas Sildamiga, kes pakkus, et Reformierakonna kaks protsendipunkti liikusid EKRE-le.

Kook ütles, et Reformierakonna toetuse maja jäämine Keskerakonnast on Reformierakonnale tõsine ohumärk. "See on selge märk, et Keskerakond liigub valimisvõidu suunas," sõnas ta.

"Hetkel paistab jah niimoodi. See edu on selge," nõustus Kivirähk.

Kook viitas, et ka Tallinnas on Keskerakond toetusega Reformierakonnast kahekordselt mööda läinud.

"Mulle tundub, et rohkem mängib erakondade toetuse puhul rolli see, et millised on erakondade positsioonid ühiskondlikes väärtusküsimustes," arvas Kook.

Kivirähk tõi välja, et näiteks Sotsiaaldemokraatliku Erakonna porbleem on see, et nende kõrvale on tekkinud Eesti 200, kes katab suhtelist sarnast nišši.

Kivirähk nentis, et ränderaamistiku toetajad käitusid ebapädevalt kui ütlesid, et see on mõttetu dokument ja seda ei pea üldse arutama.

Ta rääkis, et sotsid on võtnud EKRE-ga väärtuskonfliktis jõulise positsiooni. "Üks asi on see, et ollakse vastasseisus EKRE-ga väärtuste mõttes, aga tegelikult peaks olema see suur seltskond, kes toetab EKRE-t sellepärast, et neil on raske elada, hoopis sotside valijad. Nad mingis mõttes võitlevad ju ka valijaskonna pärast," märkis Kivirähk.

"Miks sotsid ei kõneta neid inimesi, kellel on ühiskonnas raske, kellel on majanduslikud probleemid, mis vajavad leevendust? Miks nad hääletavad selle erakonna poolt, kes paneb neid põlglikult suhtuma nendesse, kellel on nendest veel raskem, mitte nende poolt, kes pakuvad mingit majanduslikku väljapääsu?"

Kook lisas, et Reformierakonna toetust on mõjutanud ka Eesti 200.

Kook rääkis, et kasvanud on inimeste vastumeelsus teatud erakondade vastu, tuues välja EKRE 48 protsendiga.

Kivirähk lausus, et vägivalla õigustamine EKRE juhtpoliitikute poolt peletaski inimesed EKRE-st eemale.

Toetuses olemasolevatele andmetele pani Kivirähk kokku ka spekulatiivse riigikogu koosseisu. Seal oleks Keskerakonnal üle 30 koha, Reformierakonnal maksimaalselt 25 kohta, EKRE-l 18-19 kohta, sotsidel 11-12 kohta ning Isamaal ja Eesti 200-l mõlemal 8-9 kohta.

Kivirähk pakkus, et kõige tõenäolisem on Reformierakonna ja Keskerakonna koalitsioon.

"Küsimus on siis millise ministritooli saaks Kaja Kallas Jüri Ratase valitsuses," märkis Kook.

Taust

Seekordne ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i üle-eestiline küsitlus näitas, et ränderaamistiku ümber puhkenud konfliktist võitis kõige enam toetajaid juurde Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE), samal ajal kasvas oluliselt ka nende vastajate hulk, kes mitte mingil juhul EKRE poolt valimistel ei hääletaks.

Küsitlus toimus sündmusterohkel ajal. Uuringu algusnädala esmaspäeval toimus riigikogu erakorraline istung ÜRO ränderaamistiku heakskiitmiseks, millele eelnes EKRE meeleavaldus parlamendihoone ees, mis omakorda viis füüsilise konfliktini Europarlamendi saadiku Indrek Tarandiga. Nimetatud sündmus andis tooni kogu küsitlusperioodil.

Küsitluse järgi kerkis EKRE toetus novembrikuu 15 protsendilt detsembris 18 protsendile. EKRE toetus hakkab taas lähenema Reformierakonnale, kelle toetus jätkas teist kuud langemist ja kukkus novembrikuu 23 protsendilt detsembris 21 protsendile. Veel oktoobris oli Reformierakonnal toetajaid 28 protsenti.

Langes ka populaarseima partei Keskerakonna toetus - kui novembris oli peaministriparteil toetajaid 33 protsenti, siis detsembris 31 protsenti. Samas tagab see Keskerakonnale suveräänse liidrikoha.

 

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: