Randpere Ernitsale: kui mina NSVL-ist põgenesin, astusid sina komparteisse

Valdo Randpere
Valdo Randpere Autor/allikas: Hanna Samoson/ERR

Keskerakond, Isamaa, sotsiaaldemokraatid ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakond (EKRE) hääletas neljapäeval riigikogu menetlusest välja Reformierakonna fraktsiooni esitatud eelnõu, mis lubanuks sünnijärgsetel kodanikel omada topeltkodakondsust. Arutelu läks tuliseks, kuigi sel teemal on riigikogus mitmel korral vaieldud.

Reformierakonna fraktsioon algatas samasisulise eelnõu tänavu kevadel, valitsus seda toona ei toetanud. 

Valik tsitaate arutelult

"Sünnijärgsed Eesti vabariigi kodanikud, kellel on põhiseaduslik õigus ja põhiseaduslik kaitse oma kodakondsusele, ei pea olema valiku ees, et ühel päeval nad peavad ütlema kas oma lastele või peavad ise tegema valiku, et loobuda Eesti Vabariigi kodakondsusest. See ei ole ei eetiline, ei õiguslikult põhjendatud ega mitte kuidagi kooskõlas põhiseaduse vaimuga." (Hanno Pevkur, Reformierakond.)

"Igal normaalsel inimesel peaks praegu veri keema ja pulss tõusma 200 peale, kui tõeline rahvuslane räägib praegu puldis. Aga kas ei tundu teile, kui lähiajalukku tagasi vaadata, et oli suur afjora Stelmachi ja Raudse poolt, kuidas müüdi Venemaa mafioosodele Eesti kodakondsust tuima tursanäoga? Ja see maeti kõik maha." (Märt Sults, Keskerakond.)

"Kui mu mälu ei peta, siis te olete olnud varem 15 aastat kuskil võimul ja teie inimene on olnud pikka aega peaministriks. Miks te siis ei ole neid asju korda ajanud, samuti seda eestikeelset haridust? Nüüd enne valimisi tulete selliste asjadega välja. Mulle tundub küll, et see on rohkem valimiskampaania või show." (Uno Kaskpeit, Konservatiivne Rahvaerakond.)

"Reformierakond on olnud riigis võimul 17 pikka aastat koos teiste jõududega. Minu küsimus on: miks te ei ole selle 17 aasta jooksul ära klattinud, et lasteaiad ja koolid oleks eestikeelsed ja kodakondsusseadust muutund." (Peeter Ernits, Konservatiivne Rahvaerakond.)

"Üks minu USA-s elav tuttav, sünnipärane Eesti kodanik, vaatas seda ettepanekut ja ütles, et mina oma lastele küll niisugusel juhul teist kodakondsust ei taha, kui nendega samas situatsioonis lapsed Venemaal, Brasiilias, Türgis, Jaapanis ei saa kodakondsust. Ma ei taha kodakondsust ka oludes, kus 25 aasta jooksul Eestis elavatele inimestele on veeretatud mõttetuid tõkkeid kodanikuks saamisele, jättes nad üldse ilma igasuguse kodakondsuseta." (Oudekki Loone, Keskerakond.)

"Mind teeb hästi kurvaks, et ma ei saa oma neljale USA-s sündinud ja täna seal kasvavale lapselapsele öelda, et Eesti riik kaitseb teid alati nii sõnas kui teos." (Peep Aru, Reformierakond.)

"Äkki on see julgeolekuoht, kui üle 150 000 järglase tahab äkki tulla esiisade maale tagasi. Kui see on julgeolekuoht, siis selle vastu tuleb ka abinõusid leida. Aga see, et on leitud, et meile see riik ei meeldi ja need inimesed ei ole meie omad –ja see on üks selle eelnõu põhilisi iseloomuomadusi –, noh, see on küll jälle valimiseelne propaganda ja kuulge, ikkagi reaalsetest asjadest kaugel." (Aadu Must, Keskerakond.)

"Eesti kodakondsuspoliitika on lähtunud konservatiivsetest põhimõtetest, Reformierakonna eelnõu pöörab selle pea peale /.../ väide, nagu soodustaks topeltkodakondsus sidemete hoidmist väljarännanud eestlastega, ei ole leidnud tõendamist. See on vaid emotsionaalne häma. Lubatud riikide nimekirja kehtestamine ei lahenda probleemi, et meie kodanikest võivad saada ka mõne meile vaenuliku riigi kodanikud." (Henn Põlluaas, Konservatiivne Rahvaerakond.)

"Keerulisi küsimusi lahendatakse üldse osade kaupa. Kõige lihtsam asi, mida võiks teha veel selle riigikogu koosseisus, on tunnistada, et see aeg, kus topeltkodakondsust ei tunnistata, on Euroopas igavesti möödas, et meie rahvuslikele huvidele ei vasta niisugune totaalne topeltkodakondsuse lubamine, vaid siin tuleb teha valikuid." (Jüri Adams, Vabaerakond.)  

"Ometigi vihjatakse ja süüdistatakse mind lojaalsuse puudumises, eriti seal saali tagumises nurgas EKRE poisid on seda teinud. Ma mõtlen ise, et 84 mina lahkusin Nõukogude Liidust ja reetsin nõukogude kodumaa, n-ö okupatsioonivõimu. Ja kui ma vaatan ajalooraamatusse, mis veel juhtus 84. aastal, siis täpselt samal aastal astus Peeter Ernits NSV Liidu kommunistliku partei liikmeks. Ja nüüd on küsimus selles, et seesama EKRE tõstatab teema, kas mina olen lojaalne või ei ole. No kurat küll, kes meist on lojaalsem ja kelle lojaalsus on kaheldavam? Kelle juttude tagant paistavad Kremli kõrvad? Ma lähen täitsa endast välja, kurat, selle jutu peale." (Valdo Randpere, Reformierakond.)

"Minule hetkel tundub, et me ei ole ühiskonnana veel selles küpsusastmes, et kaks kuud enne valimisi muuta Eesti kodakondsuspoliitika aluseid." (Jevgeni Ossinovski, SDE.)  

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: