Isamaa avalikustas kandidaatide nimekirjad ja valimisprogrammi

{{1544862240000 | amCalendar}}

Erakond Isamaa tegi laupäevasel volikogul avalikuks oma kandidaatide nimekirjad ja valimisprogrammi, mille keskmes on kasvav eesti pere, tugev kaitsevõime ning inimeste õigus otsustada ise oma pensioniraha kogumise üle.

Isamaa volikogu esimehe Sven Sesteri sõnul läheb Isamaa valimistele täisnimekirjaga, kus on kokku 125 kandidaati.

"Nimekirjas on nii kauaaegsed tublid Isamaa liikmed, erakonnaga taasliitunud väljapaistvad ühiskonnategelased kui ka tuntud uued tulijad. Mul on hea meel tõdeda, et kandideerijaid leidub kõigist eluvaldkondadest ning nimekirjas on palju oma valdkonna spetsialiste," ütles Sester.

Erakonna esimees Helir-Valdor Seeder kandideerib oma kodupiirkonna esinumbrina, mitte Harju- ja Raplamaal, kus erakondade juhid kandideerida tavatsevad, kuivõrd selles valimisringkonnas jagatakse kõige rohkem riigikogu kohti.

"Meie oma valimisnimekirja koostamisel oleme lähtunud nii palju kui võimalik põhimõttest, et ringkondades peavad kandideerima eelkõige kohalikud inimesed. Meil on õnneks olemas kohalikud tuntud inimesed, kes on ka üleriigiliselt tuntud," põhjendas Seeder.

Nimekirja esinumbrite seas on riigikogu liikmeid ja ministreid. Nimekirjas on ka omavalitsustegelasi, kultuuriinimesi ning ajakirjanikke, neli vaimulikku ja üks teoloog. Harjumaal, kus jagatakse 15 riigikogu kohta, on esinumber kaitseminister Jüri Luik, teine on rahandusminister Toomas Tõniste, järgnevad Kalle Muuli, Heiki Hepner ja Mari-Ann Kelam.

Harjumaalt püüab Isamaa Seederi sõnul vähemalt kahte kohta ja suurem siht on koht järgmises valitsuses. Ühtki parteid Isamaa valitsuspartnerina ei välista, kuid mõnega on ühisosa suurem, ütles Seeder.

"Eks ikka need erakonnad, kelle programmid ja senine tegevus on olnud parempoolne majanduspoliitika, konservatiivsed väärtused ja kes näevad Eesti kui rahvusriigi perspektiivi ühises Euroopa Liidus," selgitas Seeder.

Senist põhimõtet, et venekeelsetes gümnaasiumides õpitakse 60 protsenti ainetest eesti keeles, peab Seeder ebaõnnestunuks.

"Praktikas ei ole täna me sellist edu saavutanud, nagu me oleks soovinud ja täna on aeg vaadata asjad ümber ja minna siis meie arvates ja Isamaa arust alustades lasteaiast ja sealt edasi," põhjendas Seeder.

Isamaa valimisprogrammi viis põhisõnumit:

1. Üleminek ühtsele eestikeelsele haridussüsteemile alates lasteaiast, mis tagab ühiskonna parema sidususe ja paremad võimalused venekeelsetele noortele edasises elus.

2. Kogumispensioni reform. Isamaa eestvedamisel muudetakse teise pensionisammas vabatahtlikuks, et anda inimestele rohkem valikuvabadust ja võimalusi oma vanaduspõlve kujundamiseks.

3. Perede toimetuleku tagamiseks tõstab Isamaa täiendava maksuvaba tulu lastelt 600 euroni kolme lapsega pere kohta ning rakendab maksuvaba tulu juba esimesest lapsest.

4. Maksurahu kehtestamine, et tagada stabiilne majanduskeskkond. Isamaa välistab igasugused maksutõusud ja uued maksud.

5. Suurendab kaitsekulutusi 2,5 protsendini SKP-st, et tugevdada Eesti julgeolekut ja kaitsevõimet.

"Isamaa hinnangul ei vaja Eesti revolutsiooni, vaid stabiilset arengut, mille aluseks on inimese valikuvabadus, sõltumatu õigussüsteem, usaldusväärne riik ja rahvusvaheline koostöö. Isamaa on kindel ja turvaline valik rahvuslikult mõtlevatele inimestele, kes usuvad vaba turumajandust ja soovivad paremat tulevikku oma peredele ja lastele," ütles Sester.

Isamaa valimisnimekirja ringkondade esinumbrid riigikogu valmistel

Tallinna Haabersti, Kristiine, Põhja-Tallinna linnaosas Tarmo Kruusimäe, Mart Luik ja Helen Hääl. Tallinna Kesklinna, Lasnamäe ja Pirita linnaosas Sven Sester, Viktoria Ladõnskaja-Kubits ja Riina Solman

Tallinna Mustamäe ja Nõmme linnaosas Urmas Reinsalu, Mart Nutt ja Elle Kull. Harju- ja Raplamaal Jüri Luik, Toomas Tõniste ja Kalle Muuli.

Hiiu-, Lääne- ja Saaremaal Raivo Aeg, Mart Maastik ja Georg Linkov. Lääne-Virumaal Marko Pomerants, Üllar Saaremäe ja Tamara Vahtra-Aasmets.

Ida-Virumaal Siim Kiisler, Tiit Salvan, Marja-Liisa Veiser. Järva- ja Viljandimaal Helir-Valdor Seeder, Kaia Iva ja Priit Värk. Jõgeva- ja Tartumaal Aivar Kokk, Eva Kams ja Tiit Lääne.

Tartu linnas Tõnis Lukas, Lauri Vahtre ja Mihhail Lotman. Võru-, Valga- ja Põlvamaal Priit Sibul, Merle Jääger ja Meelis Mõttus. Pärnumaal Andres Metsoja, Ela Tomson ja Lauri Luur.

Toimetaja: Karin Koppel, Merilin Pärli

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: