Valimisprogrammides on uue teemana tõusnud mitmikkodakondsus

Erakondade valimisprogrammides on seekord kodakondsuse ja migratsioonipeatükkides uue teemana tõusnud mitmikkodakondsuse küsimus. Politoloog Vello Pettai hinnangul on selgeks vaidlemata see, kuidas vähendada halli passi omanike arvu ja kas kodakondsusseadust tuleks muuta või ei.

Mitmik- või ka topeltkodakondsusest räägivad oma valimisprogrammis paljud erakonnad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Reformierakond märgib, et mitmikkodakondsus tuleks tagada sünnijärgsetele Eesti kodanikele. Sarnasel seisukohal on ka Eesti 200.

Keskerakond lubaks mitmikkodakondsust Euroopa Liidu ja Euroopa Vabakaubanduse Assotsiatsiooni riikidega, Vabaerakond aga Euroopa Liidu ja NATO riikidega.

Isamaa ja EKRE on topeltkodakondsuse vastu.

See, kas topeltkodakondsus ja kodakondsusseaduse muutmine üldse võiks olla teema ka pärast valimisi, sõltub uuest koalitsioonist.

"Kui peaks mingi koalitsioon sündima, milleks on Keskerakond, sotsiaaldemokraadid ja Eesti 200, siis ma arvan, et kodakondsusküsimustes tuleb nii mõndagi ühist ja muudatusettepanekuid. Kui vastupidi - Reformierakond, Isamaa ja EKRE -, siis jälle teistpidi. Nii et see, mida me praegu elame, n-ö kahe peaga lohe, kus on Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid ühelt poolt ja Isamaa teiselt poolt, siis see näitab, et meil ei ole nendes küsimustes mingit muutmist," selgitas politoloog Vello Pettai.

Reformierakond lubab hoida kodakondsuspoliitika konservatiivsena. Isamaa ja EKRE soovivad kodakondsust väärtustada ning kodakondsuspoliitika aluseid mitte muuta.

Keskerakond soovib kaotada seaduse vastuolu põhiseadusega ja pikemalt peatuvad Keskerakond, Eesti 200 ja sotsiaaldekokraadid kodakondsuseta inimeste ehk halli passi omanike arvu vähendamise võimalustel. Sellest on räägitud ka varasemate valimiste eel.

"Need on isegi tuntud klassikalsied positsioonid, aga ta on ikkagi väiksem probleem, kui seni on olnud. Laiem küsimus on ikkagi see, kas migratsioon muutub või kuidas üldse rahvastikuga edasi minna. See on võib-olla primaarsem," ütles Pettai.

Politoloogi hinnangul võiksid erakonnad pakkuda valimiste eel rohkem ideid, mida võtta konkreetselt ette selleks, et rahvaarvu vähenemist peatada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: