Meedia: USA kaitseministriks võib saada endine demokraadist senaator

Endine senaator Jim Webb.
Endine senaator Jim Webb. Autor/allikas: AP/Scanpix

Väljaannete New York Times ja Politico allikate andmetel on USA järgmise kaitseministri kandidaadiks kunagine demokraadist senaator Jim Webb. Webbi kandidatuuri põhjuseks olevat see, et tema välis- ja julgeolekupoliitilised seisukohad on üsna lähedal president Donald Trumpi omadele.

Senine kaitseminister James Mattis esitas tagasiastumisavalduse pärast seda, kui Trump teatas küllaltki ootamatult USA vägede taandumisest Süürias. Hiljem on Trump küll ka ise märkinud, et täpset ajakava sõdurite väljatoomise asjus hetkel ei ole. Kaitseministri kohusetäitjaks on hetkel senine asekaitseminister Patrick Shanahan, vahendasid New York Times, Politico ja Yle.

New York Timesi andmetel on 72-aastase Webbi nimi olnud korduvalt Valges Majas toimunud arutelu käigus ning temaga olevat ka Trumpi administratsiooni poolt ühendust võetud. Webb ise meediale teemat ei kommenteerinud.

Politico allikas kommenteeris neljapäeval, et midagi konkreetset pole järgmise kaitseministri teemal siiski veel teatada. Samas prognoosis ta, et järgmine kaitseminister tõenäoliselt mõni kindral ei ole.

Kuigi Iraagi sõja hääleka vastasena silma paistnud Webb läks 2006. aastal Vabariikliku Partei ridadest Demokraatlikku Parteisse, on tema välis- ja julgeolekupoliitilised seisukohad üsna sarnased president Trumpile.

Näiteks toetab ta karmi hoiakut Hiina suhtes ning seda, et USA kaitsepoliitika fookus liiguks Lähis-Idast Ida-Aasiasse. Samuti kritiseeris ta aastal 2015. president Barack Obama poolt sõlmitud Iraani tuumalepet, millest Trump on praeguseks lahti öelnud. Ka üldisemalt on ta olnud sageli vastu välisoperatsioonidele, mistõttu on ta üsna populaarne isolatsionistlikumat välispoliitikat eelistavate Trumpi toetajate seas.

Webb esindas aastatel 2007-2013 USA senatis Virginia osariiki. 2015. aastal üritas ta saada ka demokraatide presidendikandidaadiks, kuid loobus juba pärast eelvalimiste esimest vooru. Hiljem kinnitas ta, et ei kavatse oma erakonna kandidaadi ehk Hillary Clintoni poolt hääletada, kuid Trumpi poolt hääletamist ta ei välistanud.

Vietnami sõjas osalenud ja haavata saanud Webb sai oma esimese töökogemuse riigiametis juba 1980. aastatel, kui ta oli vabariiklasest presidendi Ronald Reagani administratsioonis asekaitseministriks ja mereväe eest vastutavaks ministriks.

Hetkel pole küll veel teada, kui tugeval põhjal Webbi kandidatuur oleks, sest Trumpi meeskond on ka varem ministrite puhul erinevate nimedega spekuleerimist armastanud. Samuti ütles Trump alles eelmisel nädalal, et Shanahan võib pikemaks ajaks kaitseministri kohusetäitjaks jääda. Samuti pole välistatud ka võimalus, et Shanahanist endast saab kandidaat kaitseministri kohale. Vabariiklastest rahvasaadikute seast on kaitseministri ametikohaga seoses räägitud eelkõige kahest senaatorist - Tom Cottonist ja Lindsey Grahamist.

Lisaks pole endiselt veel ametis justiitsminister Jeff Sessionsi mantlipärijat - kandidaadiks on William Barr - ning justiitsministri kohusetäitjaks on jätkuvalt Matthew Whitaker. Nii uus justiitsminister kui ka kaitseminister vajavad senati heakskiitu ning kaitseministri puhul ei pruugi senat, sealhulgas sealsed vabariiklased, toetada kandidaati, kelle seisukohad erinevad oluliselt USA senistest välis- ja julgeolekupoliitilistest põhimõtetest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: