Uued automaadid ei pruugi kaitseväeni 2021. aastaks jõuda

{{1548046620000 | amCalendar}}
Foto: Sig Sauer

Eesti uute käsitulirelvade hanget tabas neljapäeval tagasilöök kui riigihangete vaidlustuskomisjon tühistas USA relvafirma võitjaks kuulutamise, sest riik ei suutnud ümber lükata konkurendi kaht väidet, et eestlased pigistasid relvade verifitseerimistestidel osa automaadil ilmnenud vigade ees silma kinni.

Postimees kirjutab, et mullu augustis automaatide verifitseerimistestidel Lewis Machine & Tool Company (LMT) Illinoisis asuvas tehases osalenud üheksaliikmelisse eestlaste meeskonda kuulunud kaitseväe allohvitser märkis hiljem kaitseväe juhatajale saadetud kirjas, et osa testimisel tekkinud tõrkeid ei kirjutatud protokolli. Näiteks pole kirjas, et poolteise meetri kõrguselt kukutamisel purunesid relva kaba ja optiline sihik ning tõrkeid oli teisigi.

Möödunud neljapäeval andis vaidlustuskomisjon enamiku etteheidete puhul riigile õiguse, kahe puhul aga mitte - komisjon leidis, et kukutamistesti ajal purunenud relvakaba ja punatäppsihikut pidanuks RKIK iseenda reeglitele tuginedes arvestama ning väär olevat tõlgendus, et kaba ei ole relva osa. 

Kaitseväe pearelvur major Risto Pärtel ütles "Aktuaalsele kaamerale", et nõuete kohaselt pidi relv sellise katsetuse käigus säilitama laskevõime ja ohutuse.

"Selle katse puhul oli tähtis, et see relv säilitaks funktsionaalsuse ja ei ületaks ohutust," märkis Pärtel.

Tootja ei märkinud purunemisi oma ettekandes, sest nõuetest lähtuvalt oli see ebaoluline detail.

"Testimisraporti koostas tootjafirma. Loomulikult tootjafirma ei pane sinna sisse katses ebaolulisi asju. Seda fakti, et see asi juhtus, teadis terve hankekomisjon," ütles Pärtel.

Kaitseministeerium arutab olukorda hangete vaidlustuskomisjoniga.

"Selge on see, et kui seadused ütlevad, annavad meile nõu, et on tehtud valesti, siis tuleb liikuda edasi Sig Saueriga, nagu protsess ette näeb. Aga täna on seisukoht see, et saame edasi töötada LMT relvaga," kinnitas kaitseministeeriumi kaitseinvesteeringute osakonna juhataja Kusti Salm.

Suure tõenäosusega tuleb nüüd osa verifitseerimisteste LMT automaatidele uuesti teha ja kuigi võitjaks saab ilmselt uuesti LMT, on küsimärgi all, kas esimesed uued automaadid jõuavad kaitseväeni aastaks 2021, nagu esialgu plaanitud.

Kaitseministeeriumi kaitseplaneerimise asekantsler Meelis Oidsalu ütles stuudiointervjuus "Aktuaalsele kaamerale", et hange tundub ka tänasel päeval vaadates korrektsena tehtud.

"Enamik vaidlustusi ja kaebaja väiteid jäid ju tõendamata-rahuldamata," märkis Oidsalu.

Lisaks sellele, et LMT tegi 10 miljonit eurot parema pakkumise hankel, osutus ta ka lasketestis paremaks, tõi Oidsalu esile.

Toimetaja: Urmet Kook, Vahur Lauri, Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: