Riigikaitsekomisjon kaalub automaattulirelvade hanke osas eriistungit

{{1545913080000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>

Riigikogu riigikaitsekomisjon kaalub Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse automaattulirelvade hanke osas eraldi istungit. 22 miljoni eurose hanke võitis Lewis Machine & Tool Company, kuid lõplik lepingu sõlmimine seisab veel hanke vaidlustuse taga.

Opositsioonilise Reformierakonna riigikogu riigikaitsekomisjoni liikme Madis Millingu sõnul on temani jõudnud informatsiooni Lewis Machine & Tool Company pakutavate relvade võimalike probleemide kohta.

"Hetkel ei ole seda informatsiooni veel kontrollitud. Selleteemaline riigikaitsekomisjoni istung toimub 14. jaanuaril, kus me siis nendele õhku paisatud kahtlustele hakkame vastuseid otsima," ütles Milling.

"Peale 14. kuupäeva oskan ma küsimustele rohkem vastata. Ma ei saa kommenteerida kuuldusi, kuna need on hetkel kuuldused, senikaua kuni neist ei ole saanud informatsioon, ei ole mul ka õigust või alust neid väita. Veelkord 14. on istung ja siis on meil seal Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse inimesed ja veel mõned inimesed, ja siis me saamegi need asjad läbi rääkida, kas tegemist on alusetu informatsiooniga või mida iganes edasi. Hetkel on see kinnitamata informatsiooni tasemel," rääkis Milling, lisades, et ta ei ütle, kust info võimalike puuduste kohta temani jõudnud on.

Riigi Kaitseinvesteeringute Keskuse andmetel hangitavate relvadega probleeme ei ole.

Keskuse kommunikatsioonijuht Ingrid Mühling ütles, et hanke võitnud pakkuja relvad vastavad kaitseväe nõuetele ja läbisid suve lõpul verifitseerimisprotsessi, kus neid katsetati erinevates tingimustes.

Mühling rääkis, et Lewis Machine & Tool Company automaatrelvad on mõeldud ajateenijate ja reservistide kasutamiseks ja neil on 15 000-lasuline garantii, mille jooksul võib küll vaja olla relvade kuluosade vahetamist või väiksemal määral parandamist, kuid enamusosas peavad terveks jääma.

Kaitseministeerium: hange pole veel lõppenud

Kaitseministeerium teatas neljapäeva õhtul selgituseks, et riigikaitsekomisjon sai 18. detsembril kaitseväe juhataja, Kaitseinvesteeringute Keskuse esindaja ning kaitseväe pearelvuri poolt põhjaliku ülevaate käimasolevatest hangetest, sealhulgas automaattulirelvade hankest.

"Kuigi komisjonile on ülevaade hankest antud, on kaitseinvesteeringute keskus, kaitseministeerium ja kaitsevägi valmis riigikogu liikmete küsimustele vastama, kuid tuleb silmas pidama, et jälgima peab ka riigihangete menetlusprotsesse. Automaattulirelvade hange ei ole tänaseks veel lõppenud. Üks hankes osalenud ettevõte on esitanud riigihangete vaidlustuskomisjonile vaidlustuse. Komisjon annab oma hinnangu lähiajal," seisab ministeeriumi teates.

Riigikaitsekomisjoni juhi ja koalitsioonipartei sotsiaaldemokraatliku erakonna liige Hannes Hanso ütles samas, et mingit selget automaatrelvade hanke teemalist istungit kokku lepitud ei ole.

"Me ei ole veel seda lõplikult otsustanud. Hanget juba arutati teiste hangetega koos," ütles Hanso ja lisas, et päevakorda sai see punkt lisatud igaks juhuks.

"Hange on juba oma lõppfaasis ja täiesti võimalik, et seal ei ole enam midagi arutada," rääkis Hanso. "Inimestel ikka on oma erinevad arvamused. Ühele meeldib ühesugune golfikepp, teisele meeldib teistsugune golfikepp. Mida me kuulsime paar nädalat tagasi, kui me kõiki suurhankeid arutasime, oli see et kaitseväe kehtestatud kriteeriumeid täitsid kokkuvõttes kolm erinevat pakkujat ja see pakkumine oli konkreetselt neist kõige parem."

Möödunud aasta suvel kuulutas Kaitseinvesteeringute Keskus välja riigihanke 5,56- ja 7,62-millimeetriste automaattulirelvade ostmiseks. Hanke tehnilised tingimused pandi kokku kaitseväe juhtimisel, hankekomisjoni kuulusid lisaks kaitseinvesteeringute keskusele kaitseväe, kaitseministeeriumi, politsei- ja piirivalveameti ning justiitsministeeriumi esindajad.

Hankel osales algselt 14 pakkujat, kellest kvalifitseerus üheksa ettevõtet, oma pakkumuse esitas neli ning minimaalsetele nõuetele vastavaks tunnistati kolm firmat – Saksamaa Heckler & Koch ning USA ettevõtted Sig Sauer ja Lewis Machine & Tool Company. Kaitseinvesteeringute keskus tunnistas 4 detsembril võitvaks pakkumuseks Lewis Machine & Tool Company pakkumuse.

Pakkumuste hindamisel moodustas 40 protsenti tehingu maksumus, 30 protsenti relvasüsteemi eluiga, 20 protsenti relva vastupidavus ehk garanteeritud laskude arv ning 10 protsenti märtsis korraldatud testlaskmise tulemus.

LMT Eestile pakutavad relvad on sarnased Uus-Meremaa ostetud mudelitega MLKMWS-PF16 ja MLKPF14, kuid kohandatud Eesti kaitseväe nõudmistele vastavalt. Eesti hangib esimeses faasis 16 000 relva koos lisavarustusega 22 miljoni euro eest

Hanke kohta on praeguseks esitatud kolm vaidlustust. Esmalt möödunud aasta oktoobris FN Herstal S.A. esindaja Baltic Fox OÜ kaebus kvalifitseerimata jätmise osas. Riigihangete vaidlustuskomisjon seda vaidlustust ei rahuldanud novembri alguses. Seejärel möödunud aasta detsembris vaidlustas Colt Canada hankedokumendid. See kaebus jäi samuti rahuldamata.

Käesoleva aasta 13. detsembril vaidlustas Sig Sauer automaatrelvade hanke võitva pakkumise vastavaks tunnistamise ja selle edukaks tunnistamise. See vaidlustus on riigihangete vaidlustuskomisjoni menetlusse võetud ja tõenäoliselt peaks komisjon oma otsuse tegema uue aasta alguses. Seni kuni hanke tulemust ei ole selgeks vaieldud, lepinguid sõlmida ei ole võimalik.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: