Patarei läheb enampakkumisele: riik ja Tallinn loobuvad ostueelisõigusest

Peaminister Jüri Ratas 2017. aastal Patareiga tutvumas.
Peaminister Jüri Ratas 2017. aastal Patareiga tutvumas. Autor/allikas: Siim Lõvi /ERR

Riigi Kinnisvara AS (RKAS) kavatseb Patarei merekindluse müüki panna tänavu teises kvartalis, ostueelisõigus on riigil ja Tallinna linnal, kuid kumbki pole sellest võimalusest huvitatud. Kompleksi alghind on praeguseks määramata.

Ostueelisõigus on riigil ja Tallinna linnal lähtuvalt muinsuskaitseseadusest.

Valitsus otsustas juba möödunud aasta aprillis, et Patarei kompleksi riik endale ei jäta, vaid see läheb enampakkumisele. Toonasest otsusest lähtus ka riigile kuuluv RKAS.

"Arendustegevuste käigus selgub täpsemalt, millised funktsioonid tulevikus Patareil saavad olema. Olgu selleks muuseum, hotell või restoran – kõik need toetavad piirkonna tärkamist elule," ütles mullu kevadel toonane riigihalduse minister Jaak Aab

Tallinna abilinnapea Andrei Novikov ütles ERR-ile, et praegust detailplaneeringut vaadates ei näe linn mingisugust põhjust, miks nemad peaks ostueelisõigust kasutama.

"Linnal oleks huvi, kui Patarei oleks seotud linna põhifunktsioonide täitmisega ja avaliku huviga, kuid seda me ei näe," rääkis Novikov. Ta lisas, et linnal on huvi neile kuuluva Skoone bastioni kõrval asuva Suurtüki 12 ostuks, kuna see on kavas kujundada avalikuks ruumiks.

"Kuid Patareiga ja selle ümbrusega seotud plaanid on pigem erasektori poolt teostatavad," tähendas Novikov.

Patareisse tuleb kommunismiohvrite mälestusmuuseum

RKAS-i portfellihaldur Pertti Neero ütles ERR-ile, et praegu on Patarei kompleksi ühte osasse kavas rajada rahvusvaheline kommunismiohvrite mälestusmuuseum. Sõjamuuseumi taotlus ei leidnud valitsuses toetust ning seda Patareisse ei kavandata.

Kompleksi hooned ja territoorium on suletud ning valve all. Neero ütles, et jooksvalt on tehtud avariiremonte.

"Kuna hooned on juba 2005. aastast kasutuseta ja kütteta, on üldine seisukord halb. Territoorium on puhastatud vanglaaegsest prügist ning võsast ja Patarei merepoolsel küljel on juba üle kahe aasta linnarahvale avatud beetapromenaad," kirjeldas Neero praegust olukorda.

RKAS on öelnud, et Patarei alghinna kujundamisel arvestatakse kompleksi eeldatavat turuväärtust. Samuti on kunagi nende poolt pakutud, et renoveerimine läheb uuele omanikule eeldatavasti maksma umbes 70-80 miljonit eurot.

Detailplaneering näeb ette, et kinnistutele kavandatavatel hoonetel on elu-, ühiskondlik ja ärifunktsioon, et ala oleks kasutusel ööpäev ringi. 

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: