X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Nelja riigi mäluasutused toetasid kommunismikuritegude keskuse loomist

Mäluasutuste esindajad tutvumas Patarei vangla kompleksiga
Mäluasutuste esindajad tutvumas Patarei vangla kompleksiga Autor/allikas: Martin Andreller/ Eesti Mälu Instituut

Saksamaa, Poola, Läti ja Leedu juhtivate mäluasutuste esindajad kirjutasid alla avaldusele, milles toetavad kommunismikuritegude teaduskeskuse loomist Tallinnasse.

Eesti Mälu Instituut korraldas Tallinnas visiooniseminari, millest võtsid osa Läti Okupatsioonide muuseumi, Leedu Genotsiidiohvrite muuseumi, Saksamaa Sotsialistliku Ühtsuspartei Diktatuuri Uurimise Sihtasutuse ja Poola Rahvusliku Mälu Instituudi esindajad, kes tutvusid ka Patarei vangla kompleksiga, edastas instituudi esindaja.

Mäluasutuste esindajad allkirjastasid teisipäeval avalduse, mille toetavad Tallinnasse loodava kommunismikuritegude teaduskeskuse ja muuseumi rajamist ning kinnitasid, et on valmis andma panuse selle rahvusvahelise projekti elluviimisesse. 

"Vajadus pädeva ja objektiivse kommunismikuritegusid uuriva teaduskeskuse järele on suur, sest see valdkond on rahvusvahelises plaanis katmata. Patarei vangla hoone ja kommunismikuritegude muuseumi idee avaldas ekspertidele muljet. Instituut tegeleb muuseumi kontseptsiooni arendamisega, ent lõplikud otsused hoone kohta peab riik alles langetama. Patareis on kannatanud nii Natsi-Saksamaa kui Nõukogude Liidu režiimi ohvrid, mis teeb sellest erilise mälestuspaiga," ütles teaduskeskuse ja muuseumi arendamisega tegeleva Eesti Mälu Instituudi juhatuse liige Sandra Vokk.

Voki sõnul on mäluasutuse ambitsiooniks rahvusvahelise koalitsiooni loomine, mis tegeleks kõigi kommunismi all kannatanud rahvaste kogemuse uurimise ja ajalooteadmiste populariseerimisega ülemaailmselt.

Saksamaa Sotsialistliku Ühtsuspartei Diktatuuri Uurimise Sihtasutuse direktori Anna Kaminsky sõnul on rahvusvahelise teaduskeskuse ja Patarei muuseumi algatus väga väärtuslik. "See võimaldab integreerida kommunistlike diktatuuride ja kuritegude uuringuid 20. sajandi sündmuste ja totalitaarsete režiimide ajaloo pikas jadas. Kommunistlike kogemuste sisseviimine Euroopa ühise mälestamise konteksti on hästi oluline," ütles ta.

Rohkem infot Patarei vangla muuseumi ideekonkursi kohta saab lugeda aadressilt: https://redterrormuseum.com/

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: