Google tuli vastu Vene võimude nõudmisele ja blokeeris Navalnõi materjale

Aleksei Navalnõi.
Aleksei Navalnõi. Autor/allikas: Video stoppkaader

USA tehnoloogiahiid Google tuli vastu Venemaa võimude nõudmisele ning eemaldas endale kuuluvast Youtube'i keskkonnast opositsioonipoliitik Aleksei Navalnõi materjale.

Tegemist oli videotega, milles Navalnõi kutsus inimesi üles osalema eelmisel pühapäeval mitmel pool Venemaal toimunud pensionireformi vastastel meeleavaldustel, vahendasid Meduza, AFP, Reuters ja Yle.

Samal päeval toimusid Venemaal ka mitmes pool piirkondlikud või kohalikud valimised.

Vene ametnikud jõudsid seega järeldusele, et nimetatud videod rikkusid Venemaa valimisseadust, mille kohaselt ei tohi valimispäeval teha poliitilist agitatsiooni.

Navalnõi abi Leonid Volkov kommenteeris, et tegemist oli esimese korraga, kui Google nõustus Vene võimude soovil opositsioonipoliitiku materjalide blokeerimisega. Volkovi hinnangul on Google'i otsus selgelt poliitiline tsensuur.

Google'i Venemaa büroo teatas omakorda, et nad nõuavad reklaami edastajatelt kohalikest seadustest kinni pidamist. Volkov aga rõhutas, et nimetatud meeleavaldused ei olnud kuidagi seotud piirkondlike valimistega, ning juhtis tähelepanu ka sellele, et juurdepääs videotele tõkestati ka nendes Venemaa piirkondades, kus sellel päeval mingeid valimisi ei toimunud ja isegi seal, kus meeleavalduste korraldamiseks olid saadud kohalike võimude luba.

Pühapäevastel meeleavaldustel peeti monitooringugrupi OVD-Info andmetel kinni üle 1000 inimese.

Navalnõi ise kannab hetkel 30-päevast vanglakaristust, mille kohus määras talle ühe varasema sanktsioneerimata meeleavalduse korraldamise eest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: