Mikser peab võimalikuks EKRE asumist Reformierakonna ja Keskerakonna liitu ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Sven Mikser
Sven Mikser Autor/allikas: Priit Mürk/ERR

Sotsiaaldemokraat Sven Mikser ei pea võimatuks, et valimiste järel võtavad Keskerakond ja Reformierakond võimuliitu kolmandaks osapooleks Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE).

"Viimaste arvamusküsitluste valguses räägitakse enim sellest, kas uue valitsuse moodustajaks saab Jüri Ratas või Kaja Kallas. Arutatakse, kas "suur koalitsioon" on võimalik või eelistaks kumbki neist pigem liitu seni paariastaatuses püsinud EKRE-ga," kirjutas välisminister Mikser reedel sotsiaalmeedias.

Ta lisas, et tegelikult ei ole kumbki areng päriselt võimatu ja mõnevõrra üllataval moel võib EKRE valitsusse pääsemine olla suurest kaolitsioonist isegi tõenäolisem.

Ehkki Kesk- ja Reformierakonna koalitsioon on ilmselt matemaatiliselt võimalik, ei ole see Mikseri sõnul kummagi esimene eelistus.

"Kui see liit moodustatakse, oleks parteritel selles enam-vähem võrdne kaal ja seetõttu ei saaks kumbki lubada teisel ülemäära särada. See tähendab, et kokkuleppe sisuks oleks mittemidagitegemine ja riigijuhtimine käiks teineteise reitingukõverate jälgimise järgi. Ja niipea, kui vahe populaarsusküsitlustes kasvaks üle viie protsendipunkti, saaks ka valitsusliit otsa," arutles Mikser.

Ta lisas, et mõnevõrra lihtsam oleks suurt koalitsiooni moodustada Keskerakonna võidu korral, ehkki reformistide väga napi allajäämise puhul võiksid paljud erakonnakaaslased õhutada "Kallast Ratasele Savisaart tegema".

"Seevastu Reformierakonna võidu puhul oleks Jüri Ratasel ülimalt keeruline, et mitte öelda alandav, Stenbocki majas asjad kokku pakkida ja mõnda superministeeriumi kitsasse kabinetti kolida. Keskerakonna esimehe jaoks muutuks sellises seisus tunduvalt raskemaks ka oma erakonna "vene tiiva" ohjamine, kes tunnevad end juba täna riigi juhtimises alaesindatuna ja kes reformistidega valitsuse tegemist tugevalt vastustavad," kirjutas Sven Mikser.

Valimiskaotuse korral saaksid Yana Toom, Mihhail Kõlvart ja nende mõttekaaslased Mikseri väitel enda kätte tugevad kaardid ka Ratase kui parteiliidri juhivõimete ja juhtimisstiili kritiseerimiseks.

"Nende ministriportfellideta jätmine oleks aga suisa võimatu. Viisakas väljumine kodumaisest poliitikast - näiteks varasemate ekspeaministrite Kallase ja Ansipi kombel Brüsselisse volinikuks - võiks olla lahendus Ratasele personaalselt, aga selge mantlipärijata Keskerakond muutuks sellisel juhul seesmiselt väga ebakindlaks," arutles Mikser.

Kui juhtub, et Kaja Kallas saab presidendilt ülesande valitsuse moodustamiseks ja kokkuleppe saavutamine Keskerakonnaga osutub ületamatult raskeks, siis Mikser küsib, et mis oleks realistlikuks alternatiiviks?

Ta vastab: "Võib minna intellektuaalselt kergema vastupanu teed ja mõelda "klassikalisest kolmikliidust" reformistide, sotside ja isamaalaste vahel, kuid siin on üsna mitu "aga". Esiteks oleks ka sellise koalitsiooni ülekaal tänaste küsitlustulemuste valguses parimal juhul õige napp, teiseks on väiksematel partneritel koalitsioonist oravatega siiani õige mõrud mälestused. Ja kolmandaks on Isamaa pärast Tsahkna kukutamist muutunud sisuliselt EKRE äbarikust kaksikuks. Isamaa esimees on hiljuti kinnitanud, et EKRE on uues riigikogus tema eelistatumaid partnereid, seega on kahe konservatiivse partei jäämine koalitsiooni-opositsiooni rindejoone eri pooltele on pärast valimisi ebatõenäoline."

Toompea koridorides ei ole Mikseri väitel eriline saladus, et Reformierakonna sees eksisteerib mõjukas fraktsioon, kes sooviksid luua "puhtalt parempoolset" valitsusliitu Isamaa ja EKRE-ga.

"Seda seltskonda veavad Kristen Michal ja Jürgen Ligi. Kumbki ei ole Kaja Kallasest kui liidrist ülemäära vaimustunud ja kumbki ei nutaks kuigi kuumi pisaraid, kui Kallas esimehena lõplikult läbi kukuks. Samas on mõlemad oma maailmavaatelt ja väärtushinnangutelt erakonna "poistest" – Taavi Rõivasest, Arto Aasast, Kalle Pallingust, Hanno Pevkurist – tunduvalt konservatiivsemad. Kallas on strateegiliste otsuste langetamisel jätkuvalt ebakindel, noored liberaalid aga kahe aasta tagusest valitsusest välja kukkumisest endiselt uimased ja demotiveeritud ning seetõttu on Michali tiival erakonna otsuste suunamisel täna ebaproportsionaalselt suur kaal. Seda kogesime hilissügisesel ränderaamistiku arutelul," kirjutas Mikser.

Tema sõnul pole kahtlust, et perspektiiv juhtida valitsusliitu Isamaa ja EKRE-ga täidab Kaja Kallase hirmuga. "Aga samas on selge, et valitsuse moodustamise ülesannet saades pole tal ka võimalik sellest kohustusest loobuda. Seda ei lubaks ei Kallase eneseuhkus ega ammugi erakonnakaaslastest "troonipärijad"."

Kokkuvõttes näitavad tänased erakondade toetusreitingud Mikseri tõdemuse kohaselt seda, et mistahes koalitsiooni kokkupanemine saab olema keeruline protsess.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: