Reformierakond jäi EKRE-ga seoses Mikseri ja Tsahkna rünnaku alla ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Kaja Kallas ja Mart Helme
Kaja Kallas ja Mart Helme Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Sotsiaaldemokraatide juhatuse liige, välisminister Sven Mikser ja Eesti 200 eestvedaja Margus Tsahkna ründasid Reformierakonda, sest viimane ei olnud nõus välistama koostööd EKRE-ga pärast riigikogu valimisi. Mikseri ja Tsahkna sõnul tähendab see sisuliselt liberaalsetest väärtustest loobumist.

"Eestile "paremat peaministrit" lubav erakond leiab, et halvim, mis võiks Eestile juhtuda, oleks Keskerakonna ja EKRE valitsus. Samas ei välista nad ise koostööd ekrelastega, sest see "kitsendaks tulevast läbirääkimisteruumi". Tegelikult ei ole mingit vahet, milline meie liberaalsetest parteidest asub EKREga võimupirukat jagama, sest selleks hetkeks, kui koalitsioonikõneluste laua taha istutakse, on korvamatu kahju juba sündinud," kirjutas Mikser Facebookis.

"Meenutame: EKRE puhul on tegu erakonnaga, kes lubab panna kohtunike pead veerema, näidata mustadele ust, võtta rahastuse neile poliitiliselt vastumeelset loomingut viljelevalt teatrilt, võtta samasoolistelt paaridelt neile seadusega antud õigused. Tegu on parteiga, mis kiidab natside taristupoliitiikat. Ja nii edasi ja nii edasi," viitas Mikser.

"Kaks Eesti suuremat erakonda on valmis sellist retoorikat legitimiseerima ja selle kandja riigivõimu vääriliseks kuulutama. Ja mõlemad nimetavad ennast liberaalseteks erakondadeks. Aga see ei ole liberalism. Konjukturism, võimuiha, poliittehnoloogiline mahhinatsioon - jah. Aga liberalism? Seda kindlasti mitte," ütles Mikser veel.

Tsahkna: Reformierakond hakkab väärtustega kauplema

Margus Tsahkna kommenteeris, et Sven Mikser puudutab väga olulist teemat, milleks on väärtused, mille järgi pärast valimisi Eestit hakatakse valitsema.

"Kui pensionitõusu või toetuste suuruse üle saab läbi rääkida, siis väärtuste üle ei saa. Näiteks Eesti välis- ja kaitsepoliitikas, mis meile kõigile on ellujäämispoliitika - Euroopa Liidu liikmelisus, NATO liitlased meie territooriumil, meie poisid liitlastega koostöös missioonidel, Putini agressiivne välispoliitika suhtes vaikimine või häälekas eestkõneleja jne. Ma ei räägigi isikuvabadustest, mille üle ei anna poolikult kokku leppida. Ja just selline praktiline poliitika, nagu liberaal Kaja Kallas eile ütles, et Reformierakond välistab igasuguse välistamise, tähendab ju otse, et väärtuste üle räägitakse läbi. Ka välispoliitikas, järelikult," lausus Tsahkna.

"Ja kurb on see, et mõnedel avaliku arvamuse liidritel, kes muidu on seisnud väärtuste eest ja omavahel ütlevad, et näe, see mida perekond Martin Helme ja Mart Helme suust välja ajavad, on neile vastuvõetamatu, naudivad Stockholmi sündroomi sarnast salaarmastust terroristide vastu," lisas Tsahkna.

Kallas: erinevalt Ratasest, Tsahknast ja Ossinovskist ei ole meie EKRE-ga läbirääkimisi pidanud

Reformierakonna riigikogu fraktsiooni juht Jürgen Ligi kommenteeris rünnakut Reformierakonnale järgmiselt. "Te olete ennegi valijalt tappa saanud selle paaritumisega. Me näeme keski ja EKRE-tt ühe tagumiku kannikatena. Teie tahaksite olla ühe kannika asemel, ei enam. Valija on see, kelle kõige kriitilisem valik on just see, kas tagumik tekib. Sotside keski valitsus tuleks ka välistada," kommenteeris Ligi.

Kaja Kallas ütles seepeale, et erinevalt Jüri Ratasest, Margus Tsahknast ja Jevgeni Ossinovskist ei ole tema ega Reformierakond kunagi istunud EKRE-ga valitsuse koalitsiooniläbirääkimiste laua taga. "Selles valguses on esitatud etteheited meile eriliselt silmakirjalikud," märkis Kallas.

Esmaspäeval tegi Sotsiaaldemokraatiliku erakonna esimees Jevgeni Ossinovski Reformierakonna ja Keskerakonna juhtidele üleskutse välistada igasugune koostöö EKRE-ga.

Kumbki erakond sellega kaasa ei läinud. Kaja Kallas ütles, et Reformierakond välistab igasuguse välistamise.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: