X

Laadi alla uus Eesti Raadio äpp, kust leiad kõik ERRi raadiojaamad, suure muusikavaliku ja podcastid.

Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Jaak Aab: võitlus Keskerakonna ja Reformierakonna vahel tuleb pingeline

Jaak Aab.
Jaak Aab. Autor/allikas: Siim Lõvi/ERR

Keskerakonna valimiskampaania juht Jaak Aab ja Reformierakonna riigikogu fraktsiooni esimees Jürgen Ligi tunnistavad mõlemad, et valimisvõitlus riigikogu kohtade pärast tuleb kahe erakonna vahel pingeline ja võitja selgub alles valimispäeval 3. märtsil. Toetust kasvatanud Isamaa eesmärk on sotsiaaldemokraate edestada.

Rahvusringhäälingu tellimusel valminud Turu-uuringute AS-i tellitud küsitlus näitas, et Reformierakonna ja Keskerakonna toetuse vahe on vähenenud nelja protsendini. Keskerakonna poolt annaks hääle 28, Reformierakonnale 24 protsenti valijatest.

Jürgen Ligi peab võistlust võrdseks. "Seis on äärmiselt tasavägine. Sõltub, kelle valijad tulevad valima ja kas hääled hajuvad. Loodame, et tajutakse kahevõitlust," rääkis Ligi ERR-ile.

Küsimusele, et kas Reformierakond ja Keskerakond võiks ühise koalitsiooni moodustada vastas Ligi: "See võib olla mingis olukorras paratamatu. Mida vähem on erakondi koalitsioonis seda lihtsam on otsuseid langetada."

Jaak Aab: Keskerakonnal tuleb Reformierakonna võitmiseks pingutada

Jaak Aabi sõnul pole Keskerakond end kunagi tänavuste riigikogu valimiste võitjaks pidanud.

"Seda otsustab ikkagi valija. Erinevad uuringud on näidanud, et kord on Reformierakond eespool, siis jälle meie. Kindlasti see ongi olukord väga pingeline, loodame, et valija teeb sisulise valiku. Et need asjad, mida Keskerakond tahab kindlasti ära teha ja kõnetavad valijat - olgu selleks pensionitõus, arstiabi kättesaadavuse parandamine, noorte perede toetamine. Kui valija seda toetab loodame parimat tulemust," rääkis Aab.

Ta nentis, et vahe Reformierakonnaga on väike ja Keskerakonnal tuleb pingutada. "Kampaania on meil planeeritud ja teeme selle lõpunu. Kes on olnud selgema sõnumiga ja teinud lõpuni tööd, see ka võidab," tõdes Aab.

Keskerakonna valimiskampaania eelarve kohta ütes Aab, et sel korral on Keskerakonna kandidaadid ise rahaliselt väga palju panustanud, rohkem, kui kunagi varem.

Mart Luige sõnul on Isamaa tõusu taga sihikindel töö

Märkimisväärne oli Isamaa tõus, kelle toetus oli Turu-uuringute küsitlustes viimati kümne protsendi peal augustis 2015, kuid on sealtpeale püsinud alla kümne protsendi, viimasel ajal vaid viie-kuue protsendi peal, mõnel kuul isegi alla valimiskünnise.

Isamaa meedianõuniku Mart Luige sõnul on toetuse kasvu taga olnud sihikindel töö ning oma mõju on ka ajaloolise nime ajaloolise nime kasutusele võtmine, erakonna maailmavaateliste aluste uuesti selgeks vaidlemine.

Luik ütles, et Isamaa toetust on tõstnud ka eesti keele teema, suhtumine rändepaketti ja ettepanek muuta pensioni teine sammas vabatahtlikuks.

"Oleme kampaanias levitanud oma sõnumit kõigile, kes on tahtnud seda kuulata, nii makstud reklaami näol kui väga paljude inimestega kohtudes," lausus Luik. Ta lisas, et toetuse tõusu taga on ka Isamaa kandidaadid. "Meie inimesed on mõnikord ka tugevamad ja tuntumaid, kui meie kaubamärk."

Luik lisas, et Isamaal on sees sportlik hasart tegemaks uuringus 11-protsendise toetuse saanud sotsiaaldemokraatidestvalimistel parem tulemus.

Turu-uuringute küsitluse järgi jäi erakonna Eesti 200 toetusprotsendiks neli, mis jääb protsendi võrra valimiskünnisele alla.

Erakonna juhatuse liige Meelis Niinepuu ütles, et tänaval näib nende toetus suurem, kui seda peegeldavad arvamusuuringud või ajakirjandus. "Kutsume üles Vabaerakonna, roheliste ja Elurikkuse erakonna valijaid ühinema, et saada riigikokku uus jõud," ütles Niinepuu ERR-ile.

Toimetaja: Indrek Kuus

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: