EKRE on populaarseim kõige nooremas vanusegrupis

EKRE korraldatud tõrvikurongkäik.
EKRE korraldatud tõrvikurongkäik. Autor/allikas: Sander Koit / ERR

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) oli kõige populaarsem partei 18-24-aastaste vanusegrupis, selgus ERR-i tellitud 4700 vastajaga Turu-uuringute küsitlusest. 25-49-aastaste valijate seas on esikohal Reformierakond ning üle 50-aastaste seas Keskerakond.

Keskerakonna toetus on korrelatsioonis valija vanusega: 50-64-aastastest annaks neile oma hääle 32 protsenti; 65-aastastest ja vanematest 38 protsenti. 25-49-aastaste valijate seas jääb Keskerakonna toetus alla Reformierakonnale, 18-24-aastaste seas aga ka EKRE-le ja sotsiaaldemokraatidele.

18-24-aastased valijad toetavadki kõige rohkem EKRE-t (23 protsenti), seejärel võrdselt Reformierakonda (20 protsenti) ja sotsiaaldemokraate (19 protsenti) ning alles neljandana Keskerakonda (14 protsenti).

25-34-aastaste valijate seas on populaarseim Reformierakond (26 protsenti), teisena toetatakse Keskerakonda (19 protsenti) ning kolmandat-neljandat kohta jagavad EKRE (16 protsenti) ja SDE (15 protsenti).

35-49-aastaste hulgas on Reformierakonna toetus kõige suurem (28 protsenti). Keskerakonda valiks 22 ja EKRE-t 18 protsenti.

50-64-aastaste vanusegrupist alates on selge ülekaal Keskerakonna käes, Reformierakonna ja EKRE toetus on aga selle vanusegrupi valijate seas võrdne (vastavalt 21 ja 20 protsenti).

65 aastast vanemate valijate hulgas on Reformierakond juba selgelt teisel kohal Keskerakonna järel. Nendes kahes vanemas vanuserühmas tõuseb toetuselt EKRE kõrvale Isamaa. 65-74-aastastest toetab EKRE-t 14 ja Isamaad 12 protsenti; 75-aastaste ja vanemate seas aga EKRE-t 14 ja Isamaad 15 protsenti.

Eestimaa Roheliste ja Eesti 200 toetus on keskmisest suurem alla 35-aastaste valijate seas. 18-24-aastastest valiks rohelisi seitse protsenti ja Eesti 200 kuus protsenti; 25-34-aastastest mõlemat erakonda viis protsenti. Sellest vanemate vastajate madal toetus jätab aga mõlemad erakonnad valimiskünnise alla.

Sugu: EKRE-t eelistavad mehed, sotse naised

EKRE-t toetavad keskmisest enam mehed: valimistel annaks neile hääle 23 protsenti meestest ja 13 protsenti naistest. Meeste hulgas on EKRE toetus võrdne Reformierakonna (24) Keskerakonna (23) toetusega.

Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid on populaarsemad naiste hulgas. Naistest valiks Keskerakonda 31 protsenti, Sotsiaaldemokraatlikku erakonda 14 protsenti (meestest toetab sotsiaaldemokraate seitse protsenti).

Kui meessoost valijate seas on suurim EKRE toetus ning Keskerakonna ja Reformierakonna toetus on võrdne, siis naiste seas kuulub selge esikoht Keskerakonnale. Reformierakonda valiks 25 protsenti naistest.

Meeste hulgas on keskmisest suurem ka Eesti 200 toetus. Meestest annaks oma hääle sellele uuele parteile kuus protsenti, naistest vaid kaks protsenti.

Teiste erakondade puhul erinevused toetusprotsentides valija soo lõikes puuduvad.

Rahvus: eestlaste lemmikud Reformierakond ja EKRE

Keskerakonna toetus muust rahvusest valijate seas on 72 protsenti (eelmise kuu omnibusis 80), eestlastest valiks Keskerakonda 17 protsenti (eelmise kuu omnibusis 20). Lisaks Keskerakonnale saavad muust rahvusest vastajatelt toetust ka sotsiaaldemokraadid (üheksa protsenti) ja Reformierakond (seitse protsenti).

Eestlastestvalijate seas on kõige populaarsem Reformierakond (27 protsenti) ning Keskerakonnast suurema toetuse saab ka EKRE (21 protsenti). Nii sotsiaaldemokraate kui ka Isamaad valiks 12 protsenti eestlastest. Seega on sotsiaaldemokraatide valijate seas eestlaste ja muust rahvustest valijate osakaal üsna võrdne. Eestlaste ja muust rahvusest valijate käest saavad võrdselt toetust ka Eesti 200 (neli protsenti) ja rohelised (kolm protsenti eestlastest ja neli protsenti muust rahvusest valijaist).

EKRE-t ja Isamaad toetab aga vaid kaks protsenti muust rahvusest valijaist.

Haridus: Keskerakond kõnetab kõiki haridusgruppe

Keskerakonna toetus kolme vaadeldava erineva haridusega valijate grupi lõikes statistiliselt oluliselt ei erine. Kõige suurem on see kesk- või kesk-eriharidusega valijate (29 protsenti) seas. Kuid ka ja keskharidust mitte omavate valijate (27 protsenti) ja kõrgharidusega valijate (25 protsenti) seas on Keskerakonna toetus kõrge. Tõsi, kõrgharidusega valijate hulgas jääb Keskerakonna toetus alla Reformierakonna omale (29 protsenti).

EKRE toetus on suurim kesk- või kesk-eriharidusega valijate seas (22 protsenti), millega nad edestavad selles haridusgrupis Reformierakonda (20 protsenti). Kõrgharidusega valijaist hääletaks aga EKRE poolt vaid üheksa protsenti.

Sotsiaaldemokraatidepoolt hääletaks keskmisest enam kõrgharidusega valijad (15 protsenti).

Elukoht: maal on ees Reformierakond, linnades Keskerakond

Linnaelanike seas on Keskerakonna toetus 32 protsenti, maal toetab neid 20 protsenti. EKRE toetus seevastu on suurem just maal (23 protsenti), kus nad on Reformierakonna (26 protsenti) järel toetuselt teisel kohal. Linnades hääletaks EKRE poolt 14 protsenti valijaist.

Sissetulek: jõukamad eelistavad Reformierakonda

Keskerakonna toetus on suurim valijate seas, kelle pere liikme keskmine sissetulek on kuni 650 eurot: sissetulekugrupis kuni 400 eurot kuus valiks Keskerakonda 32, vahemikus 401-500 eurot 37 ja vahemikus 501-650 eurot 34 protsenti.

Alates 650 eurost pere liikme kohta saab suurima toetuse Reformierakond (vahemikus 651–1000 eurot toetab neid 28 ning üle 1000 euro korral 34 protsenti).

Teiste erakondade puhul selliseid selgeid seoseid valija sissetulekuga esile ei tule.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: