Kivirähk: valimiste võitja pole veel selge

Kuigi viimase ja kõige värskema uuringu põhjal on riigikogu valimisi võitmas Keskerakond, ei saa statistilist veapiiri arvesse võttes veel Reformierakonna võimalusi maha kanda, ütles Turu-uuringute uuringujuht Juhan Kivirähk.

Kombineerides näost-näkku ja veebiküsitlust kindlalt või tõenäoliselt valima minejate seas, oli 11 päeva enne valimisi lõppenud küsitluses suurima toetusega Keskerakond - seda 28 protsendi suuruse toetusega.

Kuid Keskerakonna edu Reformierakonna ees pole enam nii suur kui varasemates küsitlustes - suurimat opositsioonierakonda toetas 24 protsenti valijatest. Võrreldes jaanuarikuise omnibuss-küsitlusega on vahe kahe erakonna vahel kahanenud kaheksalt protsendilt neljale, mis lubab prognoosida üsna tasavägist lõpuheitlust.

"Tuleb arvestada ka veapiire. Kui võtame Keskerakonna 28 protsendi n-ö alumise veapiiri, mis on 25 protsenti, ja Reformierakonna 24 protsendi ülemise veapiiri, mis on 26 protsenti, siis seal saavad nad kokku. Teoreetiliselt on võimalik, et nende tulemused on üsna võrdsed. Seis on selline, et Keskerakond ei saa päris kindel veel võidus olla," rääkis sotsioloog Juhan Kivirähk.

Ta ütles, et kui neli aastat tagasi mobiliseerinuks teade, et Keskerakond juhib nelja protsendiga, siis sel korral võivad inimesed mõelda, et las siis Jüri Ratas jätkab.

Reitingutabeli alumise otsa kohta ütles uuringujuht, et ilmselt pole ühiskondlikus atmosfääris uue ootus nii kõrge kui neli aastat tagasi. Kõige lähemal on valimiskünnisele Eesti 200, kelle toetus on neli protsenti.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: