Uuring annab viite, kes on suurimad häältemagnetid riigikogu valimistel

Foto: Siim Lõvi/Aurelia Minev/ERR

Mihhail Kõlvart, Yana Toom, Kaja Kallas ja Jüri Ratas on arvatavasti suurimad absoluutarvudes häältekogujad riigikogu valimistel. ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i küsitlus annab ka ülevaate, millised kandidaadid koguvad oma valimisringkondades suurima toetuse.

Valimisringkond nr 1: Raimond Kaljulaid

Raimond Kaljulaid. Autor: Siim Lõvi /ERR

Valimisringkonnas nr 1 ehk Haaberstis, Põhja-Tallinnas ja Kristiines on kümme mandaati ning isikumandaadi saamiseks on vaja vähemalt 10 protsenti häältest. Praeguse seisuga läheb see korda Raimond Kaljulaidil (Keskerakond), kellele lubas hääle anda 14 protsenti vastanutest. Lisaks võib Keskerakond sellest valimisringkonnast saada veel kaks ringkonnamandaati.

Lootusi isikumandaadile on ka Kristen Michalil (Reformierakond), kuid kindlasti saab Reformierakond ringkonnast kaks ringkonnamandaati. Sotsiaaldemokraatidel ja EKRE-l on lootust ringkonnamandaadile.

Valimisringkond nr 2: Mihhail Kõlvart

Mihhail Kõlvart. Autor: Anna Aurelia Minev/ERR

Tallinna Kesklinnas, Lasnamäel ja Pirital jagatakse välja 13 mandaati ning isikumandaadi kogumiseks on vaja 7,7 protsenti hääli. Keskerakonna ringkonna esinumbril õnnestub see küsitluse järgi peaaegu kolmekordselt - Kõlvartile lubab hääle anda 19 protsenti valijatest. Lisaks Kõlvarti isikumandaadile on Keskerakonnal loota veel vähemasti nelja ringkonnamandaati.

Isikumandaadi võtab teisest ringkonnast suure tõenäosusega ka Siim Kallas ning Reformierakond võib võtta lisaks veel kaks ringkonnamandaati. Sotsiaaldemokraadid, Isamaa ja EKRE võivad Tallinna teisest ringkonnast loota ühte ringkonnamandaati.

Valimisringkond nr 3: Martin Helme

Martin Helme. Autor: Priit Mürk/ERR

Tallinnas Mustamäel ja Nõmmel on mängus kaheksa mandaati ning isikumandaadi võtmiseks on vaja 12,5 protsenti häältest. Kindel isikumandaadi võtja on Martin Helme (EKRE) 15 protsendiga, sellele on väga lähedal Urmas Paet (Reformierakond) 11 protsendiga.

Võib arvata, et nii EKRE kui ka Reformierakond saavad lisaks ka ühe ringkonnamandaadi. Kahte ringkonnamandaati võib loota Keskerakond, kelle esinumbril Taavi Aasal ilmselt ei õnnestu saada isikumandaati (seitse protsenti).

Valimisringkond nr 4: Kaja Kallas ja Jüri Ratas

Kaja Kallas ja Jüri Ratas. Autor: Siim Lõvi /ERR

Eesti suurimas valimisringkonnas Harju- ja Raplamaal jagatakse mandaate kõige heldemalt, kuid siin on ka kõige suurem konkurents. Mandaadi võtmiseks on vaja 6,6 protsendi valijate toetust. Küsitluse järgi tulevad sellega toime Kaja Kallas (12 protsenti), Jüri Ratas (11 protsenti) ja ka Marina Kaljurand (seitse protsenti).

Tõenäoliselt võib Reformierakond lisaks Kallase isikumandaadile võita veel kolm ringkonnamandaati, Keskerakonnal võib Ratase isikumandaadile tulla lisaks kaks ringkonnamandaati.

Arvestades, et Henn Põlluaas ja Jüri Luik on EKRE ja Isamaa esinumbrid, võivad ka nemad otse erakonnale antud häälte arvel isikumandaadi täis võtta. EKRE kõrge toetusprotsent lubab veel ka täiendavat ringkonnamandaati.

Valimisringkond nr 5: Kalle Laanet

Kalle Laanet. Autor: Sander Koit/ERR

Hiiu-, Lääne- ja Saaremaal on kokku vaid kuus mandaati, mistõttu nõuab isikumandaadi võtmine 16,7 protsendi häälte kogumist, millega praeguse küsitluse andmetel mitte ükski kandidaat toime ei tule. Suurimale häältesaagile pretendeerivad Kalle Laanet (Reformierakond), Helle-Moonika Helme (EKRE) ja Madis Kallas (SDE).

Küll aga võivad suhteliselt võrdse tulemuse pälvivad EKRE, Reformierakond, keskerakond ja Sotsiaaldemokraatlik erakond loota igaüks ringkonnamandaadile.

Valimisringkond nr 6: Taavi Rõivas ja Anti Poolamets

Taavi Rõivas. Autor: Siim Lõvi /ERR

Eesti kõige väiksemas valimisringkonnas Lääne-Virumaal on isikumandaadi võtmine kõige kõrgema hinnaga. Viie mandaadiga ringkonnas on vaja saada 20 protsenti häältest. Selleni ükski ringkonnas kandideeriv poliitik ei küündi.

Suurimad häältemagnetid selles ringkonnas on Taavi Rõivas (Reformierakond) ja Anti Poolamets (EKRE), kes kogusid vastavalt 12 ja 11 protsendi valijate toetuse. Kuid ka sotsiaaldemokraatide, Keskerakonna ja Isamaa nimekirjad on ühtlaselt tugevad ka kõigil on lootus ringkonnamandaadile.

Valimisringkond nr 7: Yana Toom

Yana Toom. Autor: Siim Lõvi /ERR

Ida-Virumaa on teada-tuntud Keskerakonna kants, kus on mängus seitse mandaati. See tõstab isikumandaadi hinna küllaltki kõrgeks - 14,2 protsenti. Mängleva kergusega saavutab selle Yana Toom (24 protsenti), kes võib endaga kaasa tõmmata veel vähemalt kaks kaaslast valimisringkonnast.

Ka sotsiaaldemokraatide esinumber Katrin Raik on piirkonnas tuntud nimi ning saab ringkonnamandaadi kindlasti kätte. Teiste erakondade väljavaated jäävad Ida-Virumaal tagasihoidlikuks.

Valimisringkond nr 8: Jürgen Ligi ja Helir-Valdor Seeder

Helir-Valdor Seeder. Autor: Siim Lõvi /ERR

Järva- ja Viljandimaal on suurimad häältetoojad Jürgen Ligi (Reformierakond) ja Helir-Valdor Seeder (Isamaa). Kui neile kandub üle osa erakonna üldtoetusest, võivad nad ka isikumandaadi võtta.

Isikumandaadile on lähedal ka EKRE, ringkonnamandaadile võivad loota ka Keskerakond ja sotsiaaldemokraadid.

Valimisringkond nr 9: Peeter Ernits, Urmas Kruuse, Raivo Tamm

Peeter Ernits. Autor: Siim Lõvi/ERR

Jõgeva- ja Tartumaal on mängus seitse vmandaati, isikumandaadi võtmiseks vajalikku 14,2 protsenti häältest ei kogu mitte ükski kandidaatidest. Suurimad häältekogujad selles ringkonnas saavad olema Peeter Ernits (EKRE), Urmas Kruuse (Reformierakond) ja Raivo Tamm (Isamaa).

Suurima häältesaagi saavad selles ringkonnas Reformierakond ja EKRE, lisaks neile on ringkonnamandaati loota ka Isamaal ja Keskerakonnal.

Valimisringkond nr 10: Urmas Klaas

Urmas Klaas. Autor: Priit Mürk/ERR

Tartu linnas on isikumandaadi võitmiseks vaja saavutada 12,5 protsenti valijate häältest. Kõige lähemal selelle on Tartu reformierakondlasest linnapea Urmas Klaas, kellele lubab anda hääle 10 protsenti.

Kui ka Keskerakonnale antud hääled läheksid nimekirja esinumbrile, siis võiks isikumandaati loota ka Aadu Must. Tartu suuremate häältemagnetite seas on ka sotsiaaldemokraat Marju Lauristin.

Valimisringkond nr 11: Hanno Pevkur

Hanno Pevkur. Autor: Sander Koit/ERR

Võru-, Valga- ja Põlvamaal jagatakse välja kaheksa mandaati, millest igaühe hinnaks on 12,5 protsenti valijate häältest. Otseselt ükski kandidaat sellist häälte osakaalu ei saavuta, küll aga on nii EKRE-l, Reformierakonnal kui ka Keskerakonnal eeldusi kahe ringkonnamandaadi saavutamiseks.

Suurimad häältekogujad on eeldatavasti Hanno pevkur (Reformierakond), Uno Kaskpeit (EKRE), Heimar Lenk (Keskerakond).

Valimisringkond nr 12: Kadri Simson, Mart Helme ja Toomas Kivimägi

Kadri Simson. Autor: Anna Aurelia Minev/ERR

Et võtta üks seitsmest mandaadist Pärnumaal, on vaja saada 14,2 protsenti häältest. Selle piiri suudavad ületada Kadri Simson (Keskerakond), Mart Helme (EKRE) ja tõenäoliselt ka Toomas Kivimägi (Reformierakond). Nende toetus ringkonnas on vastavalt Simsonil 17, Helmel 14 ja Kivimäel 11 protsenti.

Reformierakonna ja Keskerakonna häältesaak lubab mõlemale erakonnale ka ühe täiendava ringkonnamandaadi.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: