EL-i finantskuritegude erikomitee kiitis heaks rahapesu raporti

{{1551283440000 | amCalendar}}
Foto: ERR

Euroopa Parlamendi finantskuritegude komisjon kiitis heaks raporti, milles kutsub üles looma Euroopa Liidu finantspolitsei ja tugevdama Euroopa pangandusjärelevalve ametit. Danske rahapesujuhtumis ilmutasid raporti hinnangul vastutustundetust nii pank kui ka järelevalveasutused.

Parlamendikomisjon TAX3 hääletas punkthaaval läbi raporti, mis oli pühendatud maksudest hoidumisele ja finantskuritegudele, sealhulgas viimasel ajal ilmsiks tulnud rahapesujuhtumitele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Raporti järeldus on, et Euroopa vajab neis küsimustes rohkem koostööd ja tsentraliseeritust, näiteks finantspolitsei ja jõulisema pangandusjärelevalve ameti näol. Danske juhtumi puhul jäi puudu riikidevahelisest koostööst, vastutustundetult käitus pank ja järelevalveasutused.

Euroopa Parlamendi finantskuritegude ja maksudest hoidumise raporti taanlasest raportöör Jeppe Kofod rääkis kõigepealt panga ja Taani järelevalve läbikukkumisest.

"Ma arvan, et on väga raske otsustada, kes mille eest vastutab," tõdes ta. "Esiteks, me peaksime kõik dokumendid selles asjas avalikuks tegema. Ja teiseks, eestlased olid need, kes sulgesid mitteresidentide äri 2014-2015. Sel hetkel nad tegutsesid. Kas midagi oleks pidanud varem tegema, selleks tuleb vaadata dokumente ja seda, mis toimus kahe riigi järelevalveasutuste vahel".

Euroopa Parlamendi finantskuritegude ja maksudest hoidumise raporti raportöör Ludek Niedermayer märkis, et minevikus aset leidnu on välja toonud puudujääke.

"Ma loodan, et praegu on olukord oluliselt parem, aga me peame parandama kogu süsteemi," ütles ta. "Ma loodan, et Eesti ja Taani ei ole enam kuidagi nõrgimad lülid."

Finantskuritegudele pühendatud Euroopa Parlamendi raport toob uue riskikohana välja krüptorahanduse. Ka Eestis teguseb selles valdkonnas üsna palju ettevõtteid.

"See on selgelt suur rahapesu, korruptsiooni ja muu kuritegevuse risk. See uus vahend võib olla hea mõneks otstarbeks nagu ühisrahastus ja palju muud, aga see võib olla ka uus vahend kurjategijatele. Ma tean, et Eestis tehakse selles valdkonnas palju, registreeritakse krüptoettevõtteid ja nii edasi, et selle valdkonna üle oleks tõhus järelevalve algusest peale, mitte siis kui ilmnevad probleemid," sõnas Jeppe Kofod.

Märtsis arutab raportit parlamendi täiskogu.

Toimetaja: Merili Nael, Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: