Plaanitava Ahtme õlitehase rajaja: teist VKG-d ei tule

Foto: ERR

Kohtla-Järvel tahab uue ettevõttena põlevkivi-tööstusesse siseneda osaühing nimega Corestone Production. Nende plaanitava Ahtme õlitehase maht on teistest õlitehasest väiksem.

Kohtla-Järve linnavolikogu peaks märtsi lõpus algatama Ahtme õlitehase detailplaneeringu, mille käigus saab alustada keskkonnamõjude strateegilist hindamist, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Kohtla-Järve abilinnapea Vitali Borodin toonitas, et tehast kavandatakse kohta, mis ongi sellisteks ettevõtmisteks mõeldud.

"Tehas planeeritakse Ahtme linnaossa Vana-Ahtme kaevanduse territooriumile. Meie üldplaneeringu järgi on see territoorium tööstusala," selgitas Borodin.

Plaanitava õlitehase maht on Eesti teiste õlitehastega võrreldes väike.

"Eestis kasutatakse praegu põlevkiviõli tootmiseks umbes 1000 tonni põlevkivi tunnis. Kui meil kõik plaanid hästi lähevad, siis see suurusjärk on maksimaalselt 20-30 tonni rikastatud põlevkivi ehk me räägime mõnest protsendist võrreldes muu tootmisega. Ma olen kuulnud ka muresid, et järsku tuleb teine VKG sinna - seda kindlasti ei tule," selgitas Corestone Productioni juhatuse liige Keith-Neal Saluveer.

Tehases plaanitakse väärindada aherainemägedes leiduvat põlevkivi, mida aastakümneid tagasi ladestati koos väheväärtuslike kivimitega. Õlitehases plaanitakse kasutusele võtta Saksamaa inseneride täiustatud tehnoloogia.

"Me rikastame seda materjali enne ehk lihtsalt öeldes eraldame orgaanilise osa ja mineraalse osa. Mineraalset osa saab kasutada näiteks põllumajanduses või ehitusmaterjalide tööstuses. Orgaanilisest osast tuleb õli ja tulevikus ka muud keemiaproduktid," rääkis Saluveer.

Keskkonnamõjude hindamine peabki selgeks tegema, milline on planeeritava tootmisvõimsuse ja kasutatava tehnoloogia juures reostusoht.

"Reostusohtu kui sellist kindlasti ei ole sellepärast, et me oleme aastas 2019. See on ilmselge, et Eesti Vabariigis ei ole võimalik teha mitte midagi sellist, mis ei vasta kõikidele keskkonnanormidele," kinnitas Saluveer.

Kohalikud inimesed on algatanud tehase vastu petitsiooni, millele oli kolmapäeva ennelõunaks antud 71 allkirja.

"Mingit infot tehase kohta ei ole. Tahtsin selle vastu internetis hääle anda, kuid siin üks mees käis ja kogus allkirju, ma andsin ka," rääkis Juri Beljakov.

"Kuidas küll kõrgemal seisvad ametnikud ei saa aru, et tehast ei tohi siia teha. Niigi on siin töötuse määr kõrge ja elu peaaegu pole," sõnas Viktor Sinjov.

Ahtme õlitehase esindajate sõnul on kohtumised piirkonnas asuvate Kohtla-Järve linna ning Alutaguse ja Jõhvi valla elanikega plaanis pärast detailplaneeringu algatamist.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: