Põlevkiviõli tootjad toetavad koalitsiooni rafineerimistehase plaani

Foto: Rene Kundla/ERR

Loodav valitsuskoalitsioon seab eesmärgiks ehitada Ida-Virumaale põlevkiviõli eelrafineerimistehase, mis rajataks praeguste õlitootjate eestvõttel ning riigi kaasabil.

Õlitootjad kinnitasid "Aktuaalsele kaamerale", et toetavad seda plaani.

Mitusada miljonit eurot maksva tehase rajamine võtaks aega vähemalt neli-viis aastat.

Riigikogu liige Sven Sester ütles, et Isamaa ettepanekuna koalitsioonileppesse jõudnud eelrafineerimise tehase vajalikkusega olid kõik koalitsiooni osapooled nõus. Kõigepealt alustatakse tasuvusuuringutega, millest selgub nii tootmise ehitusaeg, maksumus kui ka riigi roll projektis.

"Kindlasti selle uuringu käigus me saame ka teada, mis see lõpphind tuleb. See on ka see põhjus suure tõenäosusega, miks mitte ükski tänane turutegija ei oleks võimeline seda üksinda valmis tegema. Arvata võib, et see peab olema turuülene ja suure tõenäosusega peab siis riik siin vaatama, millistes komponentides ta kaasa aitab, kas on mingid teatavad investeeringutoetused, teatavad uuringute toetused," selgitas Sester.

Kuna õli tarbimise tipp maailmas jääb veel paarikümne aasta kaugusele, tasub tootjate hinnangul põlevkiviõli liigsest väävlisisaldusest puhastava tootmise rajamine ennast ära. Seda enam, et nõuded väävlisisaldusele üha karmistuvad.

"Enam väärindada, on kindlasti toota elektri asemel õli, aga suurusjärgu võrra rohkem väärindamine on põlevkiviõli rafineerimine ehk vesiniktöötlemine ikka nö turustatavaks lõpp-produktiks. Ja see, et sellised viited koalitsioonilepingus täna on, annab meile oluliselt julgust juurde tegutseda. Annab signaali, et kõik turuosalised peaksid koonduma kokku, sest on selge, et tegemist on investeeringuga, mis potentsiaalselt on suurusjärgus mitmed sajad miljonid," rääkis Viru Keemia Grupi (VKG) juhatuse esimees Ahti Asmann.

Kõik Eesti suuremad õlitootjad on eelrafineerimise tehase rajamise võimalikkust mitmeid aastaid iseseisvalt uurinud. Projekti suurim eestvedaja Eesti Energia on näiteks planeerinud tootmisele juba asukoha Auvere õlitehaste juures.

"Ma arvan et selline neli-viis aastat on see perspektiiv tegelikult, sest tegemist on tehnoloogiliselt äärmiselt suure projektiga. Me oleme täna üsna heal positsioonil, et sellise eelprojekteerimisega varsti alustada ja tegelikult on ka toetav see, et eelmine aasta, ma küll veel täpset numbrit veel ei tea, aga tehti absoluutne õlitootmise rekord. Ma mõtlen kõik õlitootjad kokku, see on julgelt üle miljoni tonni. Tehnoloogiate mõttes, et siin õli järeltöötlust hakata tegema, on see selline minimaalne kogus," Eesti Energia juhatuse esimees Hando Sutter.

Juba praegused uuemad õlitootmise tehnoloogiad on kasumlikud, kui nafta maailmaturu hind ei lange alla 50 dollari barreli eest.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: