Elurikkuse Erakond nõuab valimiskomisjonilt e-häälte ülelugemist

{{1551903480000 | amCalendar}}
E-hääletus.
E-hääletus. Autor/allikas: ERR

Elurikkuse Erakond esitas kolmapäeval valimiskomisjonile kaebuse, milles nõuab e-häälte ülelugemist.

Erakond märgib pressiteates, et e-hääled loeti kokku 3. märtsi õhtul ja tulemus sisestati valimiste infosüsteemi, aga seda ei allkirjastatud. Ametlik tulemus kinnitati pärast teistkordset lugemist valimisteenistuse juhi Priit Vinkeli allkirjaga 4. märtsil kell 14.

Kuna esimesel lugemisel 3. märtsi õhtul ei allkirjastatud tulemusi, siis ei saa Elurikkuse erakonna hinnangul ollakindel, et need on samad teisel lugemisel saadud tulemusega, mis allkirjastati.

Erakond tahab e-häälte korduslugemist, mlle juures saaks viibida, et veenduda häälte arvu õigsuses.

"Esimest korda tekkis tänavu e-hääletuste tulemusi vaadates kahtlus, et Reformi mäekõrgune ülekaal kõigi teiste ees ei ole päris loogiline," ütles endine riigikogu korruptsiooni komisjoni esimees, Elurikkuse Erakonna esimees Artur Talvik.

"Asusime asja lähemalt uurima ning tuli välja, et esimesel lugemisel polnud allkirja ja seda oleks siis tagantjärele saanud muuta vastavalt teisele lugemisele. Nii need asjad ikkagi käima ei peaks ning kuna tegemist on ikkagi väga olulise hulga häältega, mis üle interneti anti ja mille ülelugemine ja kontrollimine on sisuliselt võimatu või väga raske, siis siin pole mingit teist variantigi, see asi tuleb kogu rahva ees selgeks teha, kas ja mis seal tehtud on," kommenteeris Talvik.

"See on palju suurem skandaal Eesti jaoks, kui pangandus ja dopingud, kui selgub, et häälte lugemisel tulemused ei klappinud. Miks ei olnud esimesel tulemusel digiallkirja, mis oleks kinnitanud, mis kell täpselt need lukku löödi sellisel kujul? Meie ja ma arvan, et ka kogu Eesti rahvas tahab sellele küsimusele selget vastust ja ma arvan, et häälte uuesti ülelugemine on siin ainus variant ning selle juures peaks viibima kõikide erakondade ja ka korrakaitse organite esindajad," lisas ta.

Valimisteenistus: komisjon arutab

Valimisteenistus teatas neljapäeval, et Elurikkuse Erakonna valimiskaebust arutab valimiskomisjon (VVK). 

"Küll aga soovib riigi valimisteenistus täpsustada: kõik toimingud toimusid seaduse ja ettenähtud protseduuride kohaselt. Riigikogu valimise seaduse par 60.1 lg 10 näeb üheselt ette, et riigi valimisteenistuse juht allkirjastab tulemused pärast tervikluse kontrolli, mis toimus esmaspäeval kell 10," teatas valimisteenistus.

"Pühapäevase faili korrektsuse tagab, et see on signeeritud VVK liikmetele jagatud kaartidega. Pühapäevase ja esmaspäevase faili samasust kontrollitakse. Kõik toimingud nii pühapäeval kui ka esmaspäeval olid avalikud ja toimusid audiitorite, vaatlejate ja külaliste silme all," lisas valimisteenistus.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: