Valimisteenistus EKRE-le: e-valimised on vaadeldavad ja kontrollitavad

E-valimised.
E-valimised. Autor/allikas: ERR

Riigi valimisteenistus (RVT) lükkas tagasi Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimehe Martin Helme kriitika e-valimiste suhtes ning kinnitas, et e-valimised on vaadeldavad ja kontrollitavad.

"Vastuseks meedias kõlanud väidetele kinnitab riigi valimisteenistus, et e-hääletamise toimingud on vaadeldavad ja kontrollitavad," ütles RVT pressiesindaja Kristi Kirsberg kolmapäeval ERR-ile.

Tema sõnul algab e-hääletamise vaatlemine koolitusprogrammiga, kus selgitatakse osalistele kõiki üksikasju ja tehnilisi detaile. Vaatlejad saavad kõiki olulisi protseduure jälgida ning osaleda hääletamistulemuste kindlakstegemisel nii valimispäeva õhtul kui ka teistkordsel e-häälte ülelugemisel esmaspäeval.

"E-hääletamise vaatlemine nõuab teatud eelteadmisi ja seetõttu ongi koolitused toimunud alates esimestest e-hääletamisest 2005. aastal. Ka eelolevate Euroopa Parlamendi valimiste eel on kõik huvilised, kes soovivad süsteemi toimimisest aru saada oodatud alates 22. aprillist e-hääletamise vaatlejate koolitusele," ütles Kirsberg. Koolitus algab kell 15 ja see toimub RVT majas aadressil Toompea 1. Selleks tuleb anda oma osalemissoovist teada riigi valimisteenistusele.

"Lisaks vaatlejatele kontrollivad e-hääletamise toiminguid ka sõltumatud infosüsteemide audiitorid, häälte töötlemise ja kokkulugemise korrektsus on matemaatiliselt kontrollitav," rõhutas Kirsberg.

Helme ütles teisipäeval ETV saates "Esimene stuudio", et e-valimiste usaldusväärsus on tema jaoks olematu, kuna seda ei ole võimalik ei jälgida ega kontrollida.

"Meile lihtsalt öeldakse, et uskuge - aga mina ei usu, ma tahan jälgida ja kontrollida. Ehk siis meie põhiline kriitika e-valimistel ei ole mitte see, et me ei taha e-valimisi, meie põhiline kriitika on see, et e-valimised peavad olema ka sellised, et kellelgi ei ole võimalik öelda, et ma ei usu. Aga praegu ei ole meil niisugust olukorda," rääkis Helme.

Kirsbergi sõnul osalesid ka kolm EKRE vaatlejat valimiskomisjonis seekordsel e-häälte kokkulugemisel 3. märtsil.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: