Rohelised asusid samuti nõudma e-häälte ülelugemist

E-hääletamine on üha populaarsem.
E-hääletamine on üha populaarsem. Autor/allikas: ERR

Erakond Eestimaa Rohelised teatas reedel, et soovib riigikogu valimistel antud e-häälte ülelugemist, asudes toetama Elurikkuse Erakonna samasugust soovi.

"Toetame Elurikkuse Erakonna nõudmist e-häälte ülelugemiseks, kuna valimistulemuse kindlakstegemine peab olema avalik ning usalduse tagamiseks valimistulemuse vastu on kõigil õigus nõuda häälte lugemise kordamist," öeldakse roheliste saadetud pressiteates.

Samas taunivad rohelised seda, et nende hinnangul ei soovi valimiskomisjon täita oma seaduslikku ülesannet valimiskaebuste sisulise arutajana. Erakond kutsub riigikohust ning avalikkust üles pöörama tähelepanu valimiskomisjoni tegevusele ning panustama e-hääletuse vastavusse viimisesse maailmas tunnustatud standarditega.

"Loodan avalikule ning kaasavale debatile e-hääletuse ja digidemokraatia üle. Kui inimeste usaldust e-hääletamise osas petta, võib sellest hargneda kaos, millist pole Eesti Vabariik pärast taasiseseisvumist veel näinud," ütles Erakonna Eestimaa Rohelised peasekretär Joonas Laks. "44 protsenti valijatest andsid oma hääle kasutades selleks tarkvara, mille osas neil endil puudub täielik arusaam. Need hääled loeti kokku ja kontrolliti sisuliselt nelja isiku poolt, häälte ülelugemist käis vaatlemas vaid üksainus välisvaatleja. Sedelhäälte kokkulugemine saab sadu kordi rohkem tähelepanu, valimisvaatlejad näevad oma tegevuses nende kontrollimisel mõtet ja inimesed oskavad neid usaldada," lisas Laks pressiteate vahendusel.

Roheliste ridades kandideerinud Piraadipartei liige Märt Põder leidis samas, et kui ei soovita pidevalt kuulda üleskutseid e-häälte ülelugemiseks, hääletuse korraldamiseks kasutatud riistvara hävitamisest säästmiseks ja muud taolist, tuleks viia e-hääletus vastavusse nende kontrollitavuse standarditega, mida on Eestilt korduvalt nõudnud välisvaatlejad. "Soovimatus viia e-hääletus vastavusse üldtunnustatud nõudmistega kõigi e-hääletuse aastate jooksul hakkab jätma juba pahatahtlikkuse muljet. Seetõttu pöördusin e-hääletuse põhimõtete kontrolliks õiguskantsleri poole ning taasavasin rahvaalgatuse, et sundida demokraatiat ohustava olukorra eest vastutust võtma riigikogu," märkis Põder.

Põdra 2017. aasta aprillis üles pandud petitsioon veebiküljel rahvaalgatus.ee, milles kutsutakse riigikogu üles astuma samme e-hääletuse kontrollitavuse tagamiseks, sai siis 167 toetushäält.

Elurikkuse Erakond esitas kolmapäeval valimiskomisjonile kaebuse, milles nõuab e-häälte ülelugemist. Erakond märkis pressiteates, et e-hääled loeti kokku 3. märtsi õhtul ja tulemus sisestati valimiste infosüsteemi, aga seda ei allkirjastatud. Ametlik tulemus kinnitati pärast teistkordset lugemist valimisteenistuse juhi Priit Vinkeli allkirjaga 4. märtsil kell 14. Kuna esimesel lugemisel 3. märtsi õhtul ei allkirjastatud tulemusi, siis ei saa Elurikkuse erakonna hinnangul olla kindel, et need on samad teisel lugemisel saadud tulemusega, mis allkirjastati. Erakond tahab e-häälte korduslugemist, mille juures saaks viibida, et veenduda häälte arvu õigsuses.

Vabariigi Valimiskomisjon arutab ERE kaebust oma koosolekul, mis toimub esmaspäeval.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: