Ratase sõnul tuleb Keskerakonnal õppida e-valijaid kõnetama

Reformierakonnalt lüüa saanud Keskerakond lubab analüüsida, miks ja kus hääli kaotati. Sotsiaaldemokraadid näevad häälte kaotamises maailmas toimuvate poliitikasuundumuste mõju ja Rainer Vakra plagiaadiskandaali. Eelmistest valimistest nõrgema tulemuse teinud Isamaa oli tulemusega rahul.

Seni valitsust juhtinud Keskerakond kaotas Riigikogus ühe koha, kuid jäi Reformierakonnale alla kaheksa kohaga. Jüri Ratas tunnistas, et Keskerakonnal tuleb õppida, kuidas e-valijad paremini kõnetada, ja analüüsida, miks mõnes piirkonnas läks oodatust halvemini.

"Aktuaalne kaamera" küsis Rataselt, kas põhjuseks võis olla Kohtla-Järve gümnaasiumi õppekeele temaatika.

"Ida-Virumaa valimisaktiivsus on kindlasti madal ja selles mõttes sinna sisse vaadata on väga õige," vastas Ratas.

Ida-Virumaal kaotas Keskerakond võrreldes eelmiste valimistega üle 6600 hääle, Tallinnas kaotas Keskerakond kokku ligi 8000 häält.

Kuigi sotsiaaldemokraat Marina Kaljurand sai peaministrikandidaatidega samas valimisringkonnas sotsidest kõige parema tulemuse ning sotsid teevad ajalugu esimese riigikogu fraktsioonina, kus on naisi sama palju kui mehi, kaotasid nad riigikogus viis kohta. Seda selgitasid nad maailmas toimuva mõjuga Eestile.

"Ma arvan, et kõige rohkem mõjutab see üldine pilt, mida me ei näe tegelikult ainult Eestis, vaid ka kogu Euroopas, kus on paremäärmuslased, populistid. Nende toetus tõuseb," rääkis Kaljurand.

Teine, milles sotsid tulemuse mõjutajat nägid, oli Rainer Vakra plagiaadiskandaal. Vakra riigikogusse ei pääsenud.

"Selge, et üldine foon oli see, et on tegemist ebaõige teoga. Nagu me nägime praegu dopinguskandaali puhul - oma vigu tuleb selgesõnaliselt tunnistada," ütles SDE liige Katri Raik.

Sotside suur kaotus oli ka 26 aastat riigikogus töötanud Eiki Nestori väljajäämine parlamendist. Varem Tallinnas kandideerinud Nestor kandideeris seekord talle võõras ringkonnas, Jõgeva- ja Tartumaal, kus sotsid olid populaarsuselt viiendal kohal.

Isamaa kaotas riigikogus kaks kohta, kuigi uuringufirmad ennustasid neile neile hiljuti ukse taha jäämist.

"Jah, Mis seal salata. Kõik vist nägid Isamaa sõnumit. See oli selge, et me ei pihustanud väga laiali seda sõnumit," ütles Isamaa liige Mart Luik.

Eestile pikka plaani pakkunud Eesti 200 jäi aga napilt künnise alla.

"Ma arvan, et need valimised on võidetud suure rahaga ja seda raha on olnud vanadel erakondadel väga palju - kümme miljonit on tõenäoliselt see summa, millest me täna räägime ja mis valimistel on reklaami alla pandud," rääkis Eesti 200 liige Lauri Hussar.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: