Hollandi võimud said Utrechti arvatava trammitulistaja kätte

{{1552905960000 | amCalendar}}
Foto: AFP/SCANPIX

Hollandi võimud pidasid kinni mehe, keda kahtlustatakse esmaspäeval kolme inimese tapmises ja viie haavamises Utrechtis.

Politsei avaldas varem 37-aastase Türgi kodanikust kahtlusaluse Gökmen Tanise portree ja hoiatas, et inimesed väldiksid talle lähenemist. Võimud käivitasid mehe leidmiseks ulatusliku otsinguoperatsiooni.

"Kuulsin just, et kahtlusalune, keda me jahtisime, peeti kinni," teatas Utrechti politsei juht Rob van Bree õhtul pressikonverentsil, kui see oli kohe kohe lõppemas.

Peakahtlusaluse kinnipidamist kinnitas ka Hollandi terroritõrjeteenistuse juht Pieter-Jaap Aalbersberg.

Tema sõnul langetasid ametivõimud kinnipidamise tõttu Utrechtis ohutaset, mis oli kõrgeimal ehk viiendal tasemel.

Isik, keda kahtlustatakse Hollandis Utrechtis esmaspäeval kolme inimese tapmises ja viie haavamises, oli võimudele teada, ütles Hollandi justiitsminister täpsustamata.

Rohkem üksikasju esialgu ei avaldatud.

Hollandis Utrechti linnas leidis esmaspäeval aset vahejuhtum, mille käigus avas kahtlustatav trammis tule ning tappis vähemalt kolm inimest. Võimud käsitlevad intsidenti kui võimalikku terroriakti.

Utrechtis toimunud tulistamises on hukkunud kolm inimest, täpsustasid võimud esmaspäeva õhtupoolikul, vahendas BBC.

Juhtum on politsei teatel suure tõenäosusega terrorirünnak.

Lisaks esialgu teatatud tulistamisele on terroritõrjejuht Pieter-Jaap Aalberseberg kinnitanud, et Utrechtis leidis aset mitu tulistamist. Sündmuste täpsemad asjaolud on alles selgitamisel.

Hollandi peaministri Mark Rutte sõnul ei saa terrorismi välistada ja ta lubas, et Holland "ei anna kunagi maad sallimatusele".

Utrechti linnapea Jan van Zanen aga ütles Twitteris: "Tegutseme eeldusel, et see oli terrorirünnak."

Hollandi meedia tsiteeris pealtnägijaid ütlemas, et ründaja näis võtvat sihikule ühe naise ja need, kes üritasid teda aidata. Kahtlusalune Tanis käis kaks nädalat tagasi ühe vägistamiskaasuse raames kohtus, ütles ringhääling NOS.

Julgeolekujõud suurendasid rünnaku järel valvet lennujaamades ja mošeede lähistel.

Zaneni ja Utrechti politsei teatel sai rünnakus surma kolm inimest. Esialgu teatati veel üheksast haavatust, kuid seda arvu vähendati hiljem viiele.

Peaminister Rutte ütles esmaspäeva õhtul, et mitmed Utrechti trammirünnakus haavata saanud inimesed on endiselt kriitilises seisundis.

Utrechti mošeed sulgesid rünnaku järel ööpäevaks oma uksed, kirjutas uudisteagentuur ANP.

Mõni tund pärast tulistamist tühistas linnapea elanikele tehtud soovituse püsida siseruumides.

Tulistamise järel piiras relvastatud politsei ümber sündmuskohast mõnesaja meetri kaugusel asunud hoone, kuid polnud selge, kas tulistaja oli seal sees või mitte, ütles uudisteagentuuri AFP reporter.

Politsei sõnul usuvad julgeolekuametid, et tulistamisega umbes samal ajal rööviti relva ähvardusel üks punane Renault Clio, mis leiti hiljem mahajäetuna.

Sündmuste kulg

"Utrechtis aadressil Oktoberplein 24 leidis aset tulistamine... Mitu inimest on haavatud. Sündmuspaik on sisse piiratud, algatatud on uurimine," teatas politsei esialgu Twitteris. "Tulistamine leidis aset trammis, sündmuskohale on saabunud mitu kiirabikopterit."

Sündmuskohal viibivad maskides ja relvastatud politseinikud ning kiirabiautod, trammiliiklus linnas on peatatud.

Hollandi peaminister Mark Rutte tühistas valitsuskoalitsiooni nõupidamise, võimude sõnul viiakse teda olukorraga kurssi. 

Politsei teatel on uurimise all tulistamise "võimalik terroristlik motiiv".

Hollandi terroritõrjejuht Pieter-Jaap Aalsbersberg kirjutas Twitteris, et on alustanud tulistamise tõttu kriisikonsultatsioone.

"NCTV jälgib olukorda Utrechtis, oleme kohalike võimudega tihedas kontaktis. Terroristlikku motiivi ei saa välistada, aktiveeritud on kriisirühm. Tulistaja on endiselt jooksus," kirjutas Aalsbersberg. 

Utrechtis tõsteti terroriohu tase järgmiseks 18 tunniks viieastmelise skaala kõrgeimale astmele. 

Hollandi terrorirtõrjejuht: Utrechtis tulistati mitmes paigas

Utrechtis tulistati esmaspäeval mitmes paigas, teatas Hollandi terroritõrjejuht pärast rünnakut trammile.

"Täna hommikul tulistati Utrechtis mitmes kohas," ütles Pieter-Jaap Aalbersberg pressikonverentsil. "Tulistaja tabamiseks on käivitatud ulatuslik politseioperatsioon."

Holland tugevdab julgeolekut lennujaamades ja võtmerajatistes

Holland tugevdab seoses esmaspäevase trammitulistamisega Utrechtis julgeolekut lennujaamades ja teistes võtmerajatistes, teatas Hollandi sõjaväepolitsei. 

"Seoses olukorraga Utrechtis on kuninglik sõjaväepolitsei viidud lennujaamades ja teistes olulistes rajatistes kõrgendatud valmisolekusse," teatas sõjaväepolitsei Twitteris. 

Politsei otsis seoses Utrechti tulistamisega Türgis sündinud meest

Hollandi politsei avaldas esmaspäeval Türgis sündinud mehe foto, keda otsiti taga seoses trammi tulistamisega Utrechtis.

"Politsei palub teil seoses tänahommikuse vahejuhtumiga otsida 37-aastast Türgis sündinud Gokman Tanist," teatas Utrechti politsei Twitteris, hoiatades mehele liginemise eest. 

Utrechti linnapea: tulistamises hukkus kolm inimest

Utrechtis sai esmaspäeval tulistamises surma kolm ja haavata üheksa inimest, ütles Utrechti linnapea pärastlõunal, lisades, et võimud on võtnud eelduseks, et tegemist oli terrorirünnakuga. 

"Hetkel võime kinnitada kolme surma ja üheksat haavatut, neist kolme seisund on raske," ütles Utrechti linnapea Jan van Zanen Twittweris.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: