Keskpanka teeb majandustõusu ajal tekkinud riigieelarve puudujääk murelikuks

Foto: Siim Lõvi /ERR

Eesti panga hinnangul on riigieelarve defitsiit majandustõusu ajal murettekitav.

Peaminister Jüri Ratas ütles kolmapäevases Vikerraadio saates "Stuudios on peaminister", et riigieelarve seis ei ole kiita ning kärpimise vajadus võib tekkida juba tänavu. Ratas viitas rahandusministeeriumi esialgsele kokkuvõttele eelmise aasta eelarve täitmisest, mille tulemused pole rõõmustavad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Esialgne indikatsioon on, et pigem on eelarves võimalusi vähem, et eelmise aasta positsioon võib tulla oodatust kehvem. Aga see selgub järgmine nädal," ütles rahandusministeeriumi fiskaalpoliitika osakonna juhataja Sven Kirsipuu.

"See võib tähendada seda, et see ei vasta neile reeglitele, mis meil seaduses on kokku lepitud. Ja kui selline olukord tekib, siis seadus näeb ette, et tulevikus tuleb hakata seda defitsiiti korrigeerima ülejääkidega," selgitas Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik.

Eesti riigieelarve peab olema struktuurses tasakaalus kolme aasta lõikes.

"Kumulatiivne ülejääk möödunud aasta alguses oli veel ligi 200 miljonit ehk siis automaatselt see ei pea kohe tähendama, et on vaja seda korrigeerida. See oleneb täpsemalt nendest andmetest," ütles Kaasik.

Eesti Panka teeb murelikuks, et puudujääk võis tekkida olukorras, kus majandusel läheb hästi.

"Majanduses olid ja on siiani väga head ajad. Maksulaekumised olid möödunud aastal väga head, isegi ületasid seda, mis eelarves oli ette nähtud, nii et see negatiivne üllatus peab olema ilmselt siis kusagil kulude poole peal. Aga kokkuvõttes see ei ole hea uudis, sest see näitab seda, et möödunud aastal, kus majandusel niigi oli hea hoog, siis valitsus võib olla andis sellele veel omalt poolt hoogu juurde," rääkis Kaasik.

Ta märkis, et kuna Euroopa Komisjon arvestab eelarve struktuurset tasakaalu pisut teistel alustel kui rahandusministeerium, siis võib defitsiit Brüsseli arvestuste kohaselt olla suuremgi, mis omakorda võib tuua kaasa ettekirjutusi.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: