Poola valitsus loodab jääda eelarvega EL-i reeglite piiridesse

Poola zlotid.
Poola zlotid. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Poola rahandusminister ütles esmaspäeval, et proovib hoida riigi eelarvepuudujäägi Euroopa Liidu reeglite raames, hoolimata valitsuse lubadustest aidata perekondi, noori ja pensionäre.

Teresa Czerwinska väljendas lootust, et Poola eelarvepuudujääk jääb alla kolme protsendi riigi sisemajanduse koguproduktist (SKP), mida nõuab Euroopa Liit. Ta tõrjus ka spekulatsioone, et astub suurema kulutamise tõttu ministrikohalt tagasi.

Majandusteadlased leiavad aga, et kulutuste suurenemine on murettekitav märk sellest, et valitsus on valmis ohverdama riigi rahaasju valimiste võitmiseks. Mullu oli Poola eelarvepuudujääk vaid 0,5 protsenti SKP-st.

Poola parempopulistliku võimupartei juht Jaroslaw Kaczynski teatas uutest kulutustest möödunud kuul kampaaniakõnes enne mais peetavaid Euroopa Parlamendi valimisi ja sügisesi üldvalimisi. Võimuerakond Õigus ja Õiglus (PiS) on pärast sotsiaalkulutuste suurendamist tõusnud arvamusküsimustes populaarseimaks parteiks.

Uued toetused lähevad valitsusele tänavu maksma umbes 20 miljardit zlotti ehk 4,66 miljardit eurot.

Samal ajal on valitsus teatanud, et tal ei ole vahendeid õpetajate nõudmise täitmiseks tõsta palku 1000 zloti ehk 233 euro võrra.

Esmaspäeval peeti kõnelusi, mille eesmärk on hoida ära järgmiseks kuud plaanitud üleriigilist õpetajate streiki.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: