Indianast pärit demokraadist linnapea pürgib USA presidendiks ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Demokraat Pete Buttigieg alustas ametlikult presidendivalimiste kampaaniat.
Demokraat Pete Buttigieg alustas ametlikult presidendivalimiste kampaaniat. Autor/allikas: Zuma Press/Scanpix

Pete Buttigieg, konservatiivse Indiana osariigi väikelinna geist ja liberaalist linnapea käivitas pühapäeval ametlikult oma presidendikampaania ning üritab saada USA demokraatide kandidaadiks 2020. aasta presidendivalimistel.

37-aastane Rhodesi stipendiaat ja Afganistani sõja veteran juhib teist ametiaega oma kodulinna South Bendi. Linna peetakse poliitilistelt vaadetelt vasakule kalduvaks kantsiks USA nn Roostevööndis, kus töötleva tööstuse nagu terase ja autode valmistamise kunagine õitseng on ammune minevik ning kohalikes majandustes pitsitab hingematvalt.

Valijad sellistes osariikides nagu Michigan ja Wisconsin aitasid vabariiklasest USA presidendi Donald Trumpi 2016. aasta valimistel võidule.

Buttigieg, kellele omistatakse South Bendi majanduse jalgele saamine, üritab end näidata teguderohke reformijana, kes suudab kõnetada valijaid kogu poliitilisel spektril.

"Minu nimi on Pete Buttigieg. Mind kutsutakse Linnapea Pete'iks. Olen Indianas asuva South Bendi uhke poeg ning kandideerin Ühendriikide presidendiks," lausus ta oma toetajatele kodulinnas ühes endises montaažitehases, kus asub nüüd kõrgtehnoloogiakeskus.

"Olen siin põhjusel, et vesta teile teistsugust lugu kui "teeme Ameerika taas suureks"," lisas ta viitega Trumpi kampaania lööklausele. "Seekord pole asi mitte ainult valimiste võitmises. Asi on ajastu võitmises."

Kampaania alguse tseremooniale tuli nii palju inimesi, et suur hulk rahvast pidi üritust jälgima keskuse ees olnud suurelt ekraanilt vihmas.

"Ta esindab demokraatide juhtide uut põlvkonda. Armastame tema nägemust," lausus 35-aastane Jenn Wats, kelle õlal istus tema kolmeaastane tütar.

Oodatakse, et Buttigiegi seni ootamatult tugev kampaania saab ametlikust algusest hoogu juurde.

Buttigieg asutas tema valituks osutumise šansse uuriva komitee kolm kuud tagasi, kui ta oli niivõrd vähetuntud, et pidi televisioonis selgitama oma nime hääldust. Nüüd aga kogunevad tema üritustele suured ja entusiastlikud rahvahulgad.

Tema valimiskampaania kassasse on kogunenud seitse miljonit dollarit, mida on rohkem kui enamikel teistel kandidaatidel, ning ta kerkis eelvalimiste esimestes osariikides Iowas ja New Hampshire'is kolmandaks.

Populaarne meer, kes räägib kaheksat keelt ja mängib klaveril klassikalist muusikat, on olnud lugematute uudis- ja isikulugude keskmes.

Huvi üks ajamitest on tema taust: võidu korral saab temast noorim, esimene avalikult homoseksuaalne, esimene milleeniumipõlvkonna ja esimene linnapeast president.

Lisaks on tal olnud lehtede esikülgedele jõudnud seiku. Hiljutisim neist oli tema usuline väljakutse asepresident Mike Pence'i konservatiivsetele vaadetele samasooliste abielust ning LGBT õigustest.

"Rääkides ainult iseendast, siis võib teile öelda, et kui geiks olemine oli valik, siis tehti see valik kõrgelt üle minu pea," lauses Buttigieg 7. aprillil kõnes.

"Ja see ongi see, mida tahan, et maailma Mike Pence'id mõistaksid -- kui teil on probleem minu olemusega, siis pole teil probleem minuga. Teil on probleem minu loojaga."

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: