Venemaal andis end üles 15 aastat jooksus olnud desertöör ({{commentsTotal}})

Vene ajateenijad, arhiivifoto.
Vene ajateenijad, arhiivifoto. Autor/allikas: TASS/Scanpix

Venemaa sõjaväeprokuratuuri teatel andis end selle aasta alguses üles desertöör, kellel oli õnnestunud end 15 aastat võimude eest varjata.

Ajateenijast reamees Nikolai Ahminejev lahkus 2004. aasta juulis Moskva oblastis asuvast Naro-Fominski sõjaväebaasist ning rohkem teda ei nähtud, vahendasid Komsomolskaja Pravda ja BBC.

Enne deserteerumist oli ta jõudnud oma tankiüksuses teenida vaid paar kuud. Võimud otsisid teda taha aastaid, kuid väidetavalt polnud ta vahepealsel ajal isegi kodus käinud.

Käesoleva aasta jaanuaris ilmus ta aga ootamatult välja ning andis end üles.

Mehe sõnul oli ta läinud koha pärast väeosast lahkumist Moskvasse ning saanud seal tööd kojamehena. Kaks aastat töötas ta Venemaa pealinnas ilma mingite dokumentideta. Seejärel hakkas ta liikuma ringi Moskva oblastis ning tegi erinevaid juhutöid, kus dokumente vaja ei läinud, näiteks ehitustel ja turgudel.

Sõjaväekohus mõistis nüüdseks 32-aastaseks saanud mehele 40 kuu pikkuse vanglakaristuse madala julgeolekurežiimiga vanglas, mis asuvad peamiselt Venemaa kaugetes ja kõrvalistes piirkondades. Meedia hinnangul pääses ta kergelt, sest Venemaa seaduste kohaselt saab deserteerumise eest määrata kuni seitsmeaastast vanglakaristust.

Tribunal arvestas otsust tehes tema vabatahtlikku ilmumist politseijaoskonda. Uurimisega seotud allikas rääkis meediale, et tõendusmaterjale selle kohta, et tema väeosast lahkumise põhjuseks oli tagakiusamine, ei leitud.

Allika sõnul on niivõrd pikaaegne jooksus oleks üsna haruldane ning Moskva oblastis on aastas vaid paar juhtumit, kui rikkujal on end õnnestunud varjata kauem kui paar päeva.

Samas pole Ahminejevi puhul tegu Venemaa kõige pikaaegsema desertööriga. 2018. aasta veebruaris andis end üles nooremseersant Sergei Trofimov, kes oli oma Tšita oblastis asuvast väeosast lahkunud lausa 26 aastat tagasi.

Toimetaja: Laur ViirandHea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: