FOTOD: EKRE volikogu tegi valimiseelse avalduse

{{1558252140000 | amCalendar}}

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) volikogu võttis pühapäeval Tallinnas Radisson Blu Hotel Olümpias vastu poliitilise avalduse, milles erakond nimetab end Eesti ja teiste Euroopa Liidu riikide suveräänsuse eest võitlejaks.

"Euroopa on neil valimistel teelahkmel. Kas jätkub EL-i varjatud föderaliseerimine ehk liikmesriigide otsususõiguse vähendamine ja võimu koondamine Brüsselisse Euroopa Liidu institutsioonide kätte? Või pöördume tagasi Euroopa Liidu loojate algeesmärkide juurde, milleks on liikmesriikide majanduslik arendamine ja rahvusriikide kodanike elatustaseme parandamine nii, et säiliks liikmesriikide iseseisvus. EKRE on veendunud, et Eesti riik ja rahvas, keel ja kultuur jäävad püsima ainult suveräänsete riikide liidus," seisab avalduses.

EKRE hinnangul on "Eesti vanad kartelliparteid" ennast sidunud europarlamendi fraktsioonidega - SDE Euroopa sotsidega, Reformierakond ja Keskerakond ALDE-ga ning Isamaa Euroopa Rahvaparteiga -, kes ajavad liikmesriikidele, eriti väikestele riikidele kahjulikku poliitikat. 

"Nii kaua kui Eestist valitakse Euroopa Parlamenti saadikuid, kes liituvad eelnimetatud fraktsioonidega, jätkub võimu koondumine Euroopa Komisjoni kätte ning suureneb oht meie rahvuslikule kestmisele. Nende fraktsioonide saadikud tegutsevad tahes-tahtmata Eesti huvide vastu," märgitakse avalduses.

EKRE avalduses on lisaks kirjas, et nende eeldusel saab nn rahvuslaste blokist Euroopa Parlamendis üks suurimaid fraktsioone. Lisaks EKRE-le on sellega liitumisest teatanud tosinkond parteid, sh Põlissoomlased, Taani Rahvapartei, Itaalia Liiga ja Austria Vabaduspartei.

Volikogu päevakorras oli ka erakonna esimehe Mart Helme ettekanne poliitilisest olukorrast Eestis.

EKRE volikogusse kuuluvad erakonna auesimees, esimees ja aseesimehed, erakonna parlamendiliikmed, kongressil valitud volikogu liikmed, ühenduste esimehed ning maakonna- ja linnaühenduste esimehed. Maakonna- ja linnaühenduste volitusel kuulub täiendavalt volikogusse üks esindaja iga 300 liikme kohta.

Helme: riigieelarve tuleb pea peale pöörata

Erakonna esimehe, siseminister Mart Helme sõnul tuleks riigieelarves teha põhimõttelisi muudatusi. Tema sõnul tuleb eelarve piltlikult öeldes pea peale pöörata, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Valitsus jätkab eelarvestrateegia ja järgmise aasta riigieelarve arutelusid esmaspäeval ja teisipäeval Vihulas.

Helme tõdes, et eelarves pole veel midagi lukku löödud ning esmaspäev on planeeritud põhimõtete selgeks rääkimisele. Räägitud on põhimõttest avada baaseelarve ja arutada, milliseid kulutusi peaks riik tegema ja milliseid mitte.

Siseministeeriumi jaoks on näiteks oluline palkade tõstmine.

"Meil on lähema kolme, nelja, viie aasta jooksul massiliselt pensionile minemas inimesi avalikust sektorist - politseist, piirivalvest, päästest. Ja kui me nende palkasid praegu ei tõsta, siis me noori inimesi asemele ei saa, sest noored ütlevad, et ma lähen Soome "kalevipojaks" ja selle palga eest siin kaakidega kaklema ei hakka," selgitas ta.

Rääkides nii palkadest kui ka pensionitõusust võiks Helme hinnangul olla EKRE liitlane Keskerakond. Nii Keskerakond kui ka EKRE peavad oluliseks ka erakorralist pensionitõusu. Läbirääkimistel selgub, kui palju ja millal pensionid ning palgad tõusevad.

"Kui me baaseelarve lahti võtame ja vaatame, kas me saame seal nihutada ühte, teist ja kolmandat. Need summad on mingites valdkondades päris suured, mida võiks vaadata ja me oleme pannud väikese erastamisprogrammi - Eesti Teed ja muud asjad. Asi, mida me kindlasti tahame, on ikkagi selgusele jõuda, kui palju me laenu saame võtta ja missuguste skeemidega me selle laenu võtame nii, et me ei satu Euroopa Komisjoniga konflikti oma riigi laenukoormuse osas," rääkis Mart Helme.

Esimees Helme ütles, et valitsusliidu erakonnad pole kaugeltki kõikides küsimustes üksmeelsed, kuid tõsisemat kokkupõrget ta ei ennusta ning eelarveküsimustes peaks suurem selgus olema teisipäeval.

Toimetaja: Marko Tooming, Anne Raiste

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: