Kaljuranna-efekt riigikogu küsitluses ei tööta

Erakondade toetused mais
Erakondade toetused mais Autor/allikas: Riigikogu

Marina Kaljuranna kõrge toetus europarlamendi valimistel ei oma märkimisväärset mõju Sotsiaaldemokraatliku Erakonna toetusnumbritele riigikogu valimiste küsitluses. Populaarseima parteina jätkab Reformierakond.

Kui homme toimuksid riigikogu valimised, annaks oma hääle sotsiaaldemokraatidele 10 protsenti valijatest, selgus ERR-i tellitud Turu-uuringute AS-i kombineeritud omnibuss ja veebiküsitlusest.

Seda on küll kahe protsendipunkti võrra enam kui aprilliküsitluses, kuid üle kahe korra vähem kui maikuu europarlamendi küsitluse kõrged 23 protsenti. Ehk Kaljuranna isiklik kõrge toetus sotside riigikogu toetusküsitlusele üle ei kandu.

Riigikogu valimiste küsitluses on kõige populaarsem partei endiselt Reformierakond. Kuivõrd maikuus viis Turu-uuringute AS läbi nii omnibuss küsitluse kui ka veebiküsitluse, siis kahe uuringu koondtulemuses oli Reformierakonna toetus 27 protsenti (sellest omnibuss küsitluses 26 ja veebiküsitluses 29 protsenti).

Teisel kohal koondtulemuses oli Keskerakond 20 protsendiga (sh omnibuss 22 ja veebiküsitlus 17 protsenti).

Kolmandal kohal jätkas EKRE 17 protsendiga (omnibuss 18 ja veebiküsitluses Keskerakonna võrdselt 17).

Isamaad ja sotsiaaldemokraate toetas koondküsitluses võrdselt 10 protsenti. Sealjuures oli Isamaa toetus omnibuss küsitluses 11 ja veebis üheksa, sotside toetus oli mõlema metoodikaga küsitluses 10 protsenti.

Eesti 200 koondtoetus oli kaheksa protsenti, millest omnibuss küsitlus andis kuus ja veebiküsitlus 10 protsenti.

Roheliste koondtoetus oli kolm protsenti, Elurikkuse Erakonnal ja Vabaerakonnal mõlemal üks protsent. Üksikkandidaati tahaks riigikogus näha kaks protsenti valijatest.

Kolme võimupartei kogutoetus oli 47 ja kahel opositsioonis oleval parteil 37 protsenti.

Keskerakond kaotab vene valijaid

Suurimad erinevused ilmnevad traditsiooniliselt vastajate rahvuse pinnal. Eestlastest valijate seas on esikohal Reformierakond 31 protsendi suuruse toetusega ning teisel kohal EKRE 19 protsendiga. Keskerakonna toetus eestlastest valijate seas on 13, Isamaal 12 ja Sotsiaaldemokraatlikul Erakonnal 11 protsenti.

Muust rahvusest vastajate seas on esikohal küll kindlalt Keskerakond, kuid nende 52 protsendi suurune toetus selles vastajagrupis on oluliselt madalam kui riigikogu valimiste eelses ajal (70 protsendi ümber). Teistest parteidest omavad muukeelsete valijate seas rohkem toetust Reformierakond ja Eesti 200 - mõlemad 11 protsenti.

Turu-uuringute AS viis ERR-i tellimusel omnibuss küsitluse läbi vahemikus 2. kuni 15. mai. Veebiküsitlus toimus 9.-14. maini. Omnibuss küsitlusele vastas 1010 inimest, veebiküsitlusele aga 1027 inimest.

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: