Enefit Green ostis Poolas 20 päikeseparki

Eesti Energia taastuvenergia tütarettevõte Enefit Green ostis Poolas 20 päikeseparki koguvõimsusega 19,15 megavatti, makstes nende eest kokku 17,3 miljonit eurot.

"Oleme seadnud eesmärgiks suurendada päikeseenergia osakaalu oma taastuvenergia tootmisportfellis ja see tähendab projektide elluviimist nii Eestis kui teistel Läänemere-äärsetel turgudel, kus Eesti Energia tegutseb," ütles Enefit Greeni juhatuse esimees Aavo Kärmas pressiteate vahendusel. "Poola päikeseparkide omandamine viib meid sellele eesmärgile lähemale ning kasvatab Enefit Greeni päikeseenergia tootmisvõimsuste praeguse portfelli 26 megavatini. Lisaks loob investeering meile aluse Poolas opereerimisvõimekuse rajamiseks ja edasiseks strateegia elluviimiseks," lisas Kärmas.

Kõik 20 päikesepargi projekti on võitnud toetuse 2016. ja 2017. aasta Poola taastuvenergia oksjonitel. Poola on Eesti Energia turgudest hetkel ainuke, kus korraldatakse suures mahus päikeseenergiale suunatud taastuvenergia oksjoneid.

Omandatavast 20 projektist üheksas on päikesepark juba valmis. Ülejäänud jaamad on ehituse lõppfaasis ja valmivad sügiseks. Omandatavad päikesepargid toodavad aastas ligikaudu 20 GWh päikeseenergiat, millest piisab ca 7000 keskmise tarbimisega kodumajapidamisele aastaks ajaks.

Enefit Greeni investeeringu suuruseks on 17,3 miljonit eurot, teatas ettevõtte pressiesindaja.

Kärmas lisas, et kuna Eesti Energia eesmärk on toota aastaks 2023 45 protsenti elektrist taastuvatest ja alternatiivsetest allikatest, annavad ka nimetatud päikeseelektrijaamad sellesse oma panuse.

Kogu soetatavate päikeseparkide elektritoodang suunatakse elektrivõrku ning energiamüügi eest vastutab Eesti Energia Poola tütarettevõte Enefit Sp. z o.o. Tulevikus on võimalik müüa päikeseparkide toodangut ka otse Eesti Energia Poola klientidele.

Kõik päikeseparkide projektid kuuluvad ettevõttele Solaque Holding Ltd ning parkide ehituse ja opereerimise eest vastutab Geo Solar Sp. z o.o. Mõlema ettevõtte omanikfirmaks on Poolas taastuvenergia arendamisega tegelev GEO Group.

"Tunneme uhkust, et saame olla Enefit Greenile partneriks nende Poola turule sisenemisel. Olen veendunud, et meie päikesepargi projektide omandamine ühe Baltikumi suurima taastuvenergia tootja Enefit Greeni poolt kujutab häid võimalusi nii mõlemale tehingu osapoolele kui Poola taastuvenergia sektorile tervikuna," ütles Geo Solar juhatuse liige Mariusz Klimaczak pressiteate vahendusel.

Enefit Green on Eesti Energiale kuuluv taastuvenergia ettevõte, mis toodab Eestis, Lätis, Leedus ja nüüd ka Poolas elektrit ja soojust tuulest, veest, päikesest,  biomassist, biogaasist ja segaolmejäätmetest. Ettevõte on kõige mitmekesisema tootmisportfelliga taastuvenergia tootja kogu Baltikumis, kinnitas ettevõtte pressiesindaja.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: