Rahandusminister Helme: juuli alkoaktsiisi laekumine kasvas 40 protsenti

$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
Alkoholi hinnad poodides seisuga juuni 2019 Autor/allikas: Anna Aurelia Minev/ERR

Juulis oli alkoholiaktsiisi laekumine võrreldes 2018. aasta sama kuuga 40 protsenti enam, teatas rahandusministeerium Martin Helme maksuameti värsketele andmetele viidates.

"Me näeme, et alkoholi aktsiis laekus nii eelarveprognoosist kui majanduse kevadprognoosist kehvemalt nii jaanuaris, märtsis, mais kui juunis," kirjutas Helme sotsiaalmeedias. "Juulis seevastu näeme me selget ülelaekumist nii eelarveootuse kui kevadprognoosiga võrreldes."

Kange alkoholi osas on kasv olnud lausa 174 protsenti.

Helme lisas, et numbrid on esialgsed: "Üldiselt saame me augusti alguses juuni numbrid, kuid alkoholi ja kütuse kohta saame eelmise kuu esialgsed (ehk mittetäielikud) andmed juba järgmise kuu alguses. Seega on meil alkoholi aktsiisi numbreid juuli kohta juba võimalik näha. Puudu on veel Tallinna sadamates olevate suurte kaupluste numbrid, mis teevad pilti igal juhul veel paremaks."

Ministri sõnul on vähenenud ka piiriületused Lätiga. "Numbrid pole küll väga suured, kuid tasub märkida, et piiriületuses loetakse autode liikumist, mitte seda, palju nad on Lätist kaupa kaasa ostnud. Nii, nagu soomlaste hulk on kasvanud ainult mõne protsendi võrra aga nende kaasa ostetav kaup kasvanud kaks korda, on ilmne, et Lätti sõitjate kaasaostud on vähenenud rohkem, kui sõidud ise."

Veel ei ole praegu võimalik näha juuli käibemaksu laekumisi, kuid Helme ootab, et ka siin tuleb juulis paranemine.

"Käibemaksu laekumine on sel aastal olnud murelaps, esimesel poolaastal on ta laekunud eelarveootusest 32 miljonit eurot vähem, tõsi kevadprognoosiga võrreldes on alalaekumine neli miljonit," märkis minister. "Kuna juulis alles hakkasid kauplused hindasid langetama, siis on loogiline, et augustis need trendid jätkuvad. Paari-kolme kuuga on selge, kas meie maksuliigutus on toonud juba sel aastal sisse suurema tulu, kui oli vana määraga ootus. Juuli numbrid lubavad loota, et toob!"

1. juulil jõustnud alkoholiaktsiisi langetuse peamine eesmärk oli saada ostud Eestisse tagasi, et maksud laekuks Läti asemel Eesti eelarvesse.

"Seega, veelkord tuleb üle rõhutada: see, et meil ostetakse rohkem alkoholi, ei tähenda, et meil juuakse rohkem alkoholi. Kes saab aru, see saab, kes ei saa aru, see lihtsalt taha saada," lisas Helme.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: