USA katsetas keskmaa tiibraketti

{{1566242520000 | amCalendar}}
Foto: AP/Scanpix

USA katsetas maismaal baseeruvat keskmaa tiibraketti, teatas kaitseministeerium esmaspäeval, mõni nädal pärast seda, kui Ühendriigid lahkusid keskmaa tuumajõudude leppest INF.

"Katserakett lähtus oma mobiilsest stardiseadmest maismaal ning tabas sihtmärki pärast rohkem kui 500 kilomeetri pikkust lendu," teatas Pentagon.

"Selle katsetuse käigus kogutud andmed ja õpitud õppetunnid aitavad kaitseministeeriumil arendada tulevasi keskmaa võimekusi," lisas ministeerium.

Kaitseminister Mark Esper ütles augusti alguses, et kuna USA pole enam INF-iga seotud, siis on alustatud juba tööd uute raketisüsteemide arendamisega, mis olid leppega keelatud.

1987. aastal Nõukogude Liidu ja USA vahel sõlmitud kahepoolne INF-lepe keelas maal baseeruvate 500-5500-kilomeetrise tegevusraadiusega tiib- ja ballistiliste rakettide, samuti nende stardiseadeldiste ja tugivarustuse tootmise, katsetamise ja paigutamise.

Venemaa ja USA süüdistasid leppe lagunemises teineteist. USA lahkus juulis ametlikult INF-ist, viidates Venemaa kestvatele rikkumistele.

USA administratsiooni kõrged ametnikud on kinnitanud, et raketikatsetused ei ole mõeldud provokatsioonina.

Vene kaitseminister Sergei Šoigu ütles pühapäeval, et kuni USA ei hakka pärast leppest taandumist Euroopas ja Aasias uusi rakette paigutama, ei astu ka Venemaa sarnaseid samme.

"Me oleme endiselt seisukohal, et kuni selliseid süsteeme Euroopasse ei ilmu, ei hakka meie seal midagi tegema. Ka meil ei ilmu. Kuni ei tule neid Aasias ja Aasia Vaikse ookeani regiooni, ei tule sinna ka meil," lausus Šoigu telekanalile Rossija-24.

Teisipäeval teatas Venemaa valitsus, et USA suurendab sõjalisi pingeid oma keskmaaraketi katsetusega. "See annab kõik põhjust kahetsuseks. USA on ilmselgelt võtnud suuna sõjaliste pingete eskaleerimise suunas. Me ei reageeri provokatsioonidele," ütles Vene asevälisminister Sergei Rjabkov uudisteagentuurile TASS. 

"Me oleme rangelt järginud meie presidendi, meie ülemjuhataja otsust ja järgime ka edaspidi. See tähendab, et me jätame ukse endiselt avatuks," märkis Šoigu.

Ühendriigid lahkusid keskmaa tuumajõudude lepingust ametlikult 2. augustil. Venemaa oli oma osaluse leppes juba varem peatanud ning sammud tähendavad, et leping enam ei kehti.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: ERR, AFP-Interfax-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: