Tuumajõudude leppest lahkunud USA hakkab uusi rakette katsetama

USA kaitseministeeriumi ehk Pentagoni hoone Washingtonis.
USA kaitseministeeriumi ehk Pentagoni hoone Washingtonis. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

Keskmaa tuumajõudude lepingust INF lahkunud USA on teatanud plaanist katsetada uut raketti.

Ühendriikide ametnike sõnul ei ole nad enam Venemaaga sõlmitu leppest halvatud ning võivad asuda töötama välja relvasüsteeme, mis olid INF-iga keelatud.

1987. aastal Nõukogude Liidu ja USA vahel sõlmitud kahepoolne INF-lepe keelas maal baseeruvate 500-5500-kilomeetrise tegevusraadiusega tiib- ja ballistiliste rakettide, samuti nende stardiseadeldiste ja tugivarustuse tootmise, katsetamise ja paigutamise.

Venemaa ja USA süüdistasid leppe lagunemises teineteist. USA lahkus reedel ametlikult INF-ist.

Leppe puuduseks peeti ka asjaolu, et see ei hõlmanud Hiinat ega raketitehnoloogiat, mida veel põlvkond tagasi olemas ei olnud.

INF lõpp on tekitanud kahtluse, kas USA ja Venemaa pikendavad kaugmaa tuumarelvi käsitlevat uut START-lepet, mille aegumistähtaeg on 2021. aasta. 

USA presidendi Donald Trumpi sõnul on ta rääkinud uuest tuumarelvi piiravast leppest Hiina ja Venemaaga.

"Ja ma ütlen teile, et Hiina on väga elevil ja tahab sellest rääkida, nagu ka Venemaa," ütles Trump ajakirjanikele. "Nii et minu arvates saame me mingil hetkel kokkuleppe."

Trumpi administratsioon on korduvalt süüdistanud Venemaad INF-i tingimuste rikkumises ning seda tegi juba eelmine president Barack Obama.

"Ühendriigid ei jää osaliseks leppes, mida Venemaa tahtlikult rikub," kuulutas välisminister Mike Pompeo ametlikult lahkumisest teatades. Ta lisas, et leppega keelatud Vene raketisüsteem on "otsene oht Ühendriikidele ja tema liitlastele".

"INF-leppe ülesütlemine kinnitab, et USA on asunud hävitama kõiki rahvusvahelisi kokkuleppeid, mis talle ühel või teisel põhjusel ei sobi," ütles Vene välisministeerium omapoolses avalduses. "See viib olemasolevate relvastuskontrollisüsteemide lammutamiseni."

USA administratsiooni kõrged ametnikud kinnitavad, et eelolevad raketikatsetused ei ole mõeldud provokatsioonina. Ühendriigid on INF-iga keelatud relvasüsteemide kasutuselevõtust "aastate kaugusel", ütles üks ametnik.

Mõne aja pärast võib aga USA-l tekkida soov paigutada niisugused relvasüsteemid Euroopasse vastukaaluks Venemaale, ja Hiinale mõeldes Aasiasse.

Washington on süüdistanud Venemaad aastaid uut tüüpi raketi 9M729 väljatöötamises. Selle lennuulatus on NATO andmetel umbes 1500 kilomeetrit, kuid Moskva väidab, et vaid 480, mis jääks INF-iga lubatud piiridesse.

USA sõnul annaks 9M729 Moskvale eelisseisundi võrreldes Euroopas paiknevate NATO vägedega.

USA sõjaväeametnikud on ka öelnud, et 95 protsenti Hiina ballistilistest ja tiibrakettidest rikkunuks INF-leppe tingimusi.

Hiina suursaadik ÜRO-s Zhang Jun protestis reedel katsete üle tuua tema riik relvaleppest taandumise ettekäändeks. 

"Te teate, et Ühendriikide arvates peaks Hiina oleme selle desarmeerimisleppe osaline, aga minu arvates teavad kõik, et Hiina ei ole Ühendriikide ja Vene föderatsiooniga samal tasemel," ütles suursaadik.

Toimetaja: Indrek Kuus

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: