Eesti inimesed on muutunud seksuaalvähemuste suhtes sallivamaks

Geipaar Taanis, mis oli esimene riik maailmas, kus seadustati 1989. aastal samasooliste registreeritud kooselu.
Geipaar Taanis, mis oli esimene riik maailmas, kus seadustati 1989. aastal samasooliste registreeritud kooselu. Autor/allikas: AFP / Scanpix

Eesti elanikud on muutunud seksuaalvähemuste suhtes sallivamaks, selgub Eurobaromeetri teisipäeval avaldatud küsitluse tulemustest.

Küsimusele, kas geidel, lesbidel või biseksuaalsetel inimestel peaks olema samad õigused, mis hetereoseksuaalidel, vastas tänavu mais küsitletud Eesti elanikest 53 protsenti jaatavalt ning 37 protsenti ei nõustunud sellega, edastas Eurobaromeeter.

Neli aastat tagasi mais korraldatud küsitluses oli jaatavalt vastanuid üheksa protsendipunkti vähem. Eestist vähem toetasid seksuaalvähemuste õigusi Poola, Läti, Ungari, Horvaatia, Bulgaaria, Rumeenia ja Slovakkia elanikud. Euroopa Liidus keskmiselt nõustus vähemuste samade õigustega 76 ja ei nõustunud 20 protsenti vastanutest.

Väitega, et ei ole midagi vale kahe samast soost inimese seksuaalsuhetes nõustus 49 protsenti ja ei nõustunud 44 protsenti eestlastest. Ka selles küsimuses on Eesti inimeste seisukohad nelja aastaga üheksa protsendipunkti võrra leebemaks muutunud. Euroopa Liidu keskmised näitajad olid vastavalt 72 ja 20 protsenti. Eestist vähem sallivad olid selles küsimuses kümne riigi elanikud.

Samasooliste abielude lubatavust kõikjal Euroopas pooldab 41 protsenti Eestis elanikest, 51 protsenti on selle vastu. Selliste abielude pooldajate arv on samas nelja aastaga kümne protsendipunkti võrra kasvanud. Euroopa Liidus keskmiselt toetab samasooliste abielude lubatavust 69 ja vastu on 26 protsenti vastanutest. Eestist vähem toetavad samasooliste abielusid üheksa riigi elanikud.

Samuti on kasvanud Eestis nelja aastaga nende inimeste osakaal, kes tunnistavad, et neid ei häiri kui avalikkuses õrnutsevad samast soost paarid, ehkki seda sallivate inimeste osakaal meespaari puhul jääb seel alla veerandi ja kahe naise puhul alla kolmandiku.

Lisaks küsiti inimeste käest, kui vastuvõetavad on neile seksuaalvähemuste osalus avalikus elus, selliste inimeste ilmumine nende lähiringi ja lastele koolides sel teemal antav informatsioon.

Küsitlus, millele vastas igas riigi umbes tuhat inimest vanuses 15-aastased ja vanemad viidi läbi tänavu mai keskel. Eesti osales Kantar Emori küsitluses 1003 inimest ja see toimus 9. - 20. maini.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: