USA kavatseb survestada riike, kus geisid kriminaalkorras karistatakse

USA suursaadik Saksamaal Richard Grenell.
USA suursaadik Saksamaal Richard Grenell. Autor/allikas: EPA/Scanpix

USA meedia teatel on president Donald Trumpi administratsioon alustamas rahvusvahelist kampaaniat, mille eesmärgiks on mõjutada maailma riike, kus homoseksuaalsus on kriminaalselt karistatav, sellistest seadustest loobuma. Skeptikute arvates pole hetkel siiski veel lõplikult selge, kas tegu on üleüldise sooviga maailmas geide õigusi kaitsta või hoopis vahendiga, mille abil näiteks Iraani inimõiguste teemal survestada.

Kõigepealt teatas plaanist oma ametnikest allikatele viidates NBC News. Uudise kohaselt on initsiatiiv hetkel veel planeerimisfaasis, kuid selge on see, et kavatsus on survestada homoseksuaalsust kuriteona käsitlevaid riike sellisest praktikast loobuma. Maailmas, eriti Aafrikas ja Lähis-Idas, on kümneid riike, kus homoseksuaalseid inimesi ohustab lisaks muule tagakiusamisele ka otsene kriminaalkaristus. Kokku on riike, kus homoseksuaalsus on mingisugusel viisil kriminaliseeritud, umbes 70, vahendas Vox.

USA soov Iraani isoleerida on väidetavalt sellele ülemaailmsele initsiatiivile kaasa aitamas. Trumpi administratsiooni välispoliitika üheks olulisemaks komponendiks on karmimad sammud Iraani režiimi suhtes ning viimase inimõiguste alastele rikkumistele viitamine aitab sellele eesmärgile samuti kaasa.

Jaanuaris pälvis maailma meedia tähelepanu, kuidas Iraanis toimus ühe homoseksuaalse noormehe avalik hukkamine. Juhtumi mõistis väljaandes Bild avaldatud arvamusloos teravalt hukka USA suursaadik Saksamaal Richard Grenell, kes on NBC andmetel saamas ka eelpool mainitud kampaania juhtfiguuriks.

USA välisministeeriumi pressiesindaja kinnitas Voxile, et Grenell ja Berliini saatkonna ametnikud kohtusid hiljuti 11 Euroopa aktivistiga, et arutada kampaaniat kaotada maailmast homoseksuaalsuse kriminaliseerimine.

Grenelli näol on tegu Trumpi administratsiooni kõige kõrgemal kohal oleva ametnikuga, kes on geiks olemist avalikult tunnistanud. Samal ajal on Grenelli näol olnud tegu ka Trumpi poliitika kindlameelse toetajaga ning seega on ta võimalikku kampaaniat silmas pidades loogiliseks eestvedajaks.

"Iraanis, kus surmanuhtlus võib tabada juba üheksa-aastaseid lapsi, hukatakse avalikult geidest noori, et hirmutada teisi end maha suruma. Iraani kohutavad teod on võrdväärsed ISIS-e poolt üles näidatud brutaalsuse ja metsikusega," kirjutas suursaadik Grenell Bildi arvamusloos.

Grenell nentis lõpetuseks, et administratsiooni ametnikud peaksid tegema rohkem tööd, et kõik ÜRO liikmesriigid homoseksuaalsuse dekriminaliseerimise teoks teeksid.

NBC uudise kohaselt on Grenellil plaanis teha kampaania raames tihedat koostööd erinevate rahvusvaheliste organisatsioonidega nagu ÜRO ja Euroopa Liit.

Trumpi administratsioon pole seni rahvusvaheliselt geide õiguste eest seisjana silma paistnud ning siseriiklikult on pälvitud hoopis geiaktivistide poolset kriitikat seoses küsimustega, mis puudutavad transsooliste teenimist relvajõududes ja diskrimineerimise ennetamist töökohal ning koolis.

Samas oleks initsiatiiv USA-le sobiv ka seetõttu, et Euroopa liitlased asuksid seda suure tõenäosusega samuti toetama ning see aitaks Iraani-kriitikale Euroopas ka laiemalt kaasa. USA ja Euroopa vahel on viimasel ajal olnud tõsiseid erimeelsusi Iraani tuumalepet ja sanktsioone puudutavates küsimustes ning ühine algatus aitaks ehk liitlaste vahelisi eriarvamusi leevendada.

Oluline küsimärk on hetkel veel see, kuidas USA hakkab kampaania ajal käituma riikidega, kus homoseksuaalsus on kriminaalkorras karistatav, kuid kes on samal ajal ka Ameerika Ühendriikide lähedased liitlased. USA-l on lähedased suhted Saudi Araabiaga ning liitlassuhte tugevnemist olnud märgata eriti Trumpi ametiajal. Samas on ka seal kasutatud homoseksuaalsete inimeste vastu surmanuhtlust.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: