Eestlased tähtsustavad sõnavabadust Euroopa keskmisest märksa enam

Valgevene naised protestimas opositsioonimeelse protestija tapmist kajastanud ajakirjaniku ja arsti vangimõistmise vastu.
Valgevene naised protestimas opositsioonimeelse protestija tapmist kajastanud ajakirjaniku ja arsti vangimõistmise vastu. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

Eestlased peavad erinevalt enamusest teistest Euroopa rahvastest Europarlamendi tähtsaimaks ülesandeks sõnavabaduse kaitsmist, selgus Eurobaromeetri uuringust.

Kui poolte Euroopa Liidu riikide elanikud nimetasid Euroopa Parlamendi kolme tähtsaima ülesande seas enim inimõiguste kaitsmist kogu maailmas, siis Hollandis, Eestis ja Soomes oli vastajate esimene eelistus sõnavabaduse kaitse. Hollandis tõi selle välja 59, Eesti 54 ja Soomes 53 protsenti vastanutest. Euroopa Liidu keskmine oli 35 protsenti.

Pisut vähem, ehk 52 protsenti vastanud eestlastest (EL-i keskmine 41 protsenti) leiab, et Euroopa Parlament peaks edendama solidaarsust ja koostööd liikmesriikide vahel ning 49 protsenti, et kaitseks inimõigusi kogu maailmas (EL-i keskmine 51 protsenti).

Suurimate erimeelsustena oma riigi ja Euroopa Liidu vahel tõid eestlased välja rände- ja põgenikeküsimused (seda nimetas 41 protsenti eestlastest, EL- keskmine oli 28 protsenti), põllumajanduse ja toidutööstuse (15 protsenti, EL-i keskmine 7 protsenti) ja vähemuste õigused (Eesti 12 protsenti, EL-i keskmine 2 protsenti)

Uuringufirma Kantar viis uuringu Euroooa Liidu arvamusuuringute keskuse Eurobarometer tellimusel läbi mullu novembris ja detsembris, küsitledes igas riigis umbes tuhandet inimest. Eestis viidi küsitused koroonapiirangute tõttu läbi interneti teel.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: