Vene välisministeerium eitab spioonivahetust Norra ja Leeduga
Vene välisministeeriumi pressiesindaja ütles neljapäeval, et ei tea midagi võimalikust spioonivahetusest Leedu ja Norraga.
"Mul ei ole selle küsimuse kohta mingit teavet. See kõik meenutab millelegi vihjamist," ütles pressiesindaja Maria Zahharova ajakirjanikele. "Täna ei ole mul mingit kindlat informatsiooni, mida teiega jagada."
Informeeritud olevad allikad ütlesid kolmapäeval BNS-ile, et Leedu ja Venemaa on leppinud kokku vahetada spionaažis süüdi mõistetud isikuid.
Leedu peab kokkuleppe kohaselt andma Venemaale üle kahe aasta eest süüdi mõistetud Föderaalse Julgeolekuteenistuse (FSB) töötaja Nikolai Filiptšenko, Venemaa Leedule aga 2016. aastal süüdi mõistetud Jevgeni Mataitise ja Aristidas Tamošaitise.
Kokkulepe hõlmab väidetavalt ka Venemaal süüdi mõistetud norralast ja veel üht Vene kodanikku.
President Gitanas Nauseda juhitav Leedu riiginõukogu langetas spioonide vahetamise otsuse eelmisel nädalal, ütlesid allikad.
Leedu õiguskaitseorganid pidasid Vene kodaniku Filiptšenko kinni 2015. aastal teel Kaliningradi oblastist Valgevenesse.
2017. aasta juulis teatas Vilniuse ringkonnakohus, et Filiptšenko on FSB töötaja, ning mõistis ta süüdi spionaažis. Kohtu andmeil kasutas ta oma isiku varjamiseks võltsdokumente.
Leedu luure andmeil oli see esimene kord, kui riigis on spionaaži eest kinni peetud Vene julgeolekuteenistuse kaadritöötaja.
Filiptšenko püüdis väidetavalt värvata julgestuspolitsei töötajaid, et need paigutaksid president Dalia Grybauskaite kabinetti ja residentsi pealtkuulamisseadmed. Kohtuotsuse väljakuulutamise järel neid teateid ei kommenteeritud.
2016. aasta märtsis mõistis Moskva kohus Leedu kodaniku Tamošaitise 12 aastaks vangi, aprillis aga määras Kaliningradi oblasti kohus Vene ja Leedu topletkodakodakondsusega Mataitisele 13 aastat vangistust.
Moskva väitel täitsid mõlemad Leedu sõjaväeluure ülesandeid. Leedu ametiisikud ei ole seotust nende isikutega kunagi kommenteerinud.
Toimetaja: Laur Viirand
Allikas: BNS