FSB teatas, et võttis kinni Leedu spiooni

{{1432118988000 | amCalendar}}
$content['photos'][0]['caption'.lang::suffix($GLOBALS['category']['lang'])]?>
FSB peahoone Moskvas. Autor/allikas: RIA Novosti/Scanpix

Venemaa julgeolekuteenistus FSB teatas, et eile peeti Moskvas kinni Leedu spioon, kes praeguseks on viidud juba Lefortovo vanglasse. Leedu kaitseministeerium pole ametlikku kommentaari veel andnud.

FSB pressiesindaja ütles ITAR-TASS-i ja Interfaxi teatel, et Leedu kodanik Arstidas Tamošaitis peeti kinni eile Moskvas kahtlustatuna spioneerimises.

Vene julgeolekuteenistuse kinnitusel peeti Tamošaitis kinni sel hetkel, kui talle anti Vene kodaniku poolt üle salajasi dokumente.

Leedulane viidi seejärel FSB kontorisse ja on nüüdseks viidud Lefortovo vanglasse.

FSB sõnul tunnistas kinnipeetu hiljem, et ta on Leedu kaitseministeeriumi sõjaväeluure ohvitser.

Leedu välisministeeriumi kinnitusel informeerisid Vene võimud ametlikult Leedu suursaatkonda Leedu kodaniku kinnipidamisest ning Viini konventsioonist lähtuvalt nõuab Leedu nüüd õigust kinnipeetuga kohtuda.

"Ma arvan, et me ei pea järelduste tegemisega kiirustama, kuid kui selliseid asju avalikuks tehakse, tekitab see mitmesuguseid mõtteid. Homme algab idapartnerluse tippkohtumine ning tavaliselt näeme me sarnaseid juhtumeid just enne selliseid sündmusi," märkis Leedu välisminister Linas Linkevicius.

Leedu julgeolekukomisjoni esimees Arturas Paulauskas tunnistas, et Venemaa luureteenistused on viimasel ajal väga aktiivselt tegutsenud. "Me oleme mitmeid kordi teatanud nende agentide paljastamisest ja neid vahi alla võtnud või riigist välja saatnud ning viimati võtsime vahi alla FSB ohvitseri. On loomulik, et me pidime olema valmis mingiks vastukäiguks. Vastus ei lasknud end kaua oodata. Samas on rahvusvaheliseks tavaks, et riigid ei kommenteeri avalikult luureküsimusi ja Leedu ei kavatse käesoleval juhul hakata Vene meedias levivat infot kommenteerima," nentis ta Leedu Delfi teatel.

Julgeolekukomisjoni aseesimees Arvidas Anušauskas lisas, et Leedul mingeid luurajaid Venemaal ei ole. Samas soovitas ta pöörata tähelepanu asjaolule, et Vene riiklikus meedias on juhtumit puudutavates uudistes võrreldud seda ka FSB töötaja kinnipidamisega Leedus ning see annab alust arvata, et praegu toimuva näol on tegu Kremli vastusammuga.

Leedu kaitseministeerium ja presidendi administratsioon juhtumit veel ei kommenteerinud.

Politoloog Nerijus Maliukevicius arvas, et tegu on traditsioonilise Vene eriteenistuste mänguga, mis on tuttav juba KGB aegadest. "Seda võib nimetada "kutseks läbirääkimistele". Ma arvan, et see on selge vastus meie tegevustele," lausus ta ja lisas, et ilmselt soovib Moskva kinni peetud isikuid vahetama hakata.

Mai alguses teatasid Leedu võimud, et pidasid spionaažis kahtlustavana kinni 1977. aastal sündinud Venemaa kodaniku. Leedu prokuratuuri kinnitusel oli tegu FSB töötajaga.

Aprillis saadeti aga Leedust välja Vene diplomaat, Klaipeda peakonsul Vladimir Malõgin, kelle kohta väideti, et reaalsuses on tegu luuretöötajaga.

Toimetaja: Aleksander Krjukov, Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: