Tšehhi presidenti ähvardab võimetuse tõttu tagandamine

Tšehhi president Miloš Zeman abide toetusel leinaseisakul Prahas peetud koroonaohvrite mälestusüritusel.
Tšehhi president Miloš Zeman abide toetusel leinaseisakul Prahas peetud koroonaohvrite mälestusüritusel. Autor/allikas: SCANPIX / EPA

Tšehhi parlamendi ülemkoja välissuhete, kaitse- ja julgeolekukomisjon tunnistas president Miloš Zemani võimetuks oma ametikohuseid täitma ning järgmisel nädalal läheb küsimus hääletusele senati täiskogus.

"Miloš Zeman ei ole võimeline oma ametiülesandeid täitma, ta on kohati desorienteeritud, ei suuda kooskõlastada oma tegevust valitsusega, õõnestab riigi julgeoleku- ja kaitsejõudusid nende ülesannete täitmisel ning tegutseb üldiselt viisil, mis on vastuolus tema antud ametivandega," edastas väljaanne Euractiv.com Tšehhi meediasse jõudnud dokumendi sisu.

Samas leitakse 43-leheküljelises ülevaates, et Zemani tegevus aitab kaasa Venemaa ja Hiina eesmärkide elluviimisele, lisaks on president rünnanud senatit ja ajakirjandust ning seadnud kahtluse alla riigi julgeolekuteenistuse usaldusväärsuse.

Zeman on aastaid rõhutanud heade suhete edendamist Venemaaga, toetas Venemaa osalust Tšehhi uue tuumajaama ehitamisel ning kutsus valitsust üles ostma Vene koroonavaktsiini Sputnik V. Samas toetas president, kellel ei ole Tšehhi põhiseaduse kohaslet täitevvõimu, valitsuse hiljutist otsust saata riigist välja hulk Vene saatkonna töötajaid.

Ettekandes märgitakse ka seda, et presidendi nõunikud on hakanud üle võtma riigipea volitusi.

Zeman, kelle füüsiline põdurus on aastaid nähtav olnud, hakkas hiljuti kasutama ratastooli ning on paistnud avalikkuse ees esinedes olema segaduses ja desorienteeritud.

Presidendi kantselei pressiesindaja ütles meediale, et senati komisjoni otsus on rünnak põhiseaduslikule korrale, vabadusele ja demokraatiale.

Kui Zemani tagandamine senati hääletusel läbi läheb, siis peab sama otsuse tegema ka parlamendi alamkoda, see aga võib osutuda võimatuks, märgib Euractiv.com.

Segadust Tšehhi poliitikas näitab ka see, et valitsus võitis neljapäeval usaldushääletuse, kui otsustavaid hääli kontrolliv erakond loobus toetamast opositsiooni katset tagandada mõned kuud enne üldvalimisi peaminister Andrej Babišit.

Tšehhi prokurör teatas aga neljapäeval, et saatis äsja tööd alustanud Euroopa Prokuratuuri materjalid miljardärist Babiši kohta, kelle tegevuses peaministrina nähakse huvide konflikti tema rollides valitsusjuhi ja ettevõtjana.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: