Ungari nõuab parteidelt ja välisfirmadelt viirusekulude katmist

Vaade Budapestile läbi Ungari vanima silla, Kettsilla
Vaade Budapestile läbi Ungari vanima silla, Kettsilla Autor/allikas: SCANPIX/AFP/Attila Kisbenedek

Ungari valitsus teatas laupäeval, et koroonaviirusest tingitud majanduskahju eest peavad tasuma ka hargmaised firmad, pangad, poliitparteid ja kohalikud omavalitsused.

Erimaksud ja kohustuslik panus eriolukorrafondi on osa viirusemõjudega võitlemise majandusplaanist, ütles peaminister Viktor Orbani valitsuse minister Gergely Gulyas.

Valitsus eraldab fondi 3,7 miljardit eurot riigiraha, kuid kohustab sinna panustama ka hargmaiseid firmasid, erakondasid, pankasid ja kohalikke omavalitsusi, lisas Gulyas.

Erimaksu hakatakse koguma hargmaistelt firmadelt ja pankadelt, mis panustavad kriisifondi vastavalt umbes 100 miljonit ja 150 miljonit eurot, ütles minister.

Omavalitsused peavad fondi suunama osa automaksust, samas kui erakonnad peavad välja käima poole oma aastasest avalikust rahastusest.

Meede on hoop rahalistes raskustes opositsiooniparteidele, millele riigikontrolörid viimastel aastatel karme trahve on määranud.

Rahanappus pitsitab ka omavalitsusi, millest suur osa läksid läinud aasta valimistel ootamatult opositsioonierakondade võimu alla ja mille rahastust on alates sellest kärbitud.

Kümme aastat tagasi võimule tulnud Orban on välisfirmade domineeritud sektoritelt, nende seas jae-, energia- ja pangandussektor, erimaksu kogunud ka varem.

Järgmisel nädalal peaks Orban Gulyasi sõnul teatama aastakümnete suurimast majandusplaanist.

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: