Ungari parlament lõpetas valitsuse koroonaperioodi erivolitused

Ungari parlamendi istungitesaal.
Ungari parlamendi istungitesaal. Autor/allikas: SCANPIX / AFP / GERGELY BOTAR

Ungari parlament hääletas teisipäeval valitsusele koroonaviirusega võitlemiseks antud erivolituste tühistamise poolt.

Volituste kehtestamine tõi kaasa terava rahvusvahelise kriitika ja kartuse, et peaminister Viktor Orban püüab oma võimu suurendada.

Parlament, kus enamus on Orbani erakonnal Fidesz, võttis ühehäälselt vastu valitsuse ettepaneku tühistada ohuolukord ja valitsusele COVID-19 kriisiga toimetulekuks antud erivolitused.

Valitsus tühistab ohuolukorra ametlikult sel nädalal.

Parlament võttis aga vastu ka eelnõu, mis kriitikute sõnul annab valitsusele võimaluse kuulutada välja niinimetatud meditsiinikriisi olukord ja valitseda edaspidi määramata aja jooksul dekreedi alusel.

Mitmed tunnustatud ja valitsuse suhtes kriitilised valitsusvälised organisatsioonid hoiatavad ühisavalduses, et erivolituste lõpetamine on vaid "optiline illusioon", mis jätab võimudele jätkuvalt laiendatud volitused.

"Koroonaviiruse kaitseseadus", mille parlament võttis vastu 30. märtsil, on võimaldanud valitsusel juhtida riiki dekreedi alusel kuni ohuolukorra lõppemiseni.

Võrdlemisi vara liikumispiirangud kehtestanud Orbáni väitel on eriolukord võimaldanud tal kriisi ajal kiirelt ja efektiivselt reageerida.

Ungari on koroonakriisi võrdlemisi leebelt üle elanud, ligi 10 miljoni elanikuga riigis on veidi enam kui 4000 nakkus- ja umbes 560 surmajuhtumit.

Toimetaja: Mait Ots

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: