Eesti eurosaadikute hinnangul tuleb toetusi jagada ühtsetel alustel

Prantsusmaa ja Saksamaa tegid esmaspäeval ettepaneku luua 500 miljardi euro suurune fond Euroopa Liidu majanduse taastamiseks koroonaviiruse kriisist. Eesti Euroopa Parlamendi saadikute sõnul peaksid toetuse andmise mõõdupuud olema kõikide riikide jaoks samad.

Saksamaa ja Prantsusmaa liidrite esmaspäevase ettepaneku kohaselt laenaks Euroopa Komisjon 500 miljardit eurot, mis läheks toetustena raskeimas majanduslikus seisus piirkondade ja sektorite turgutamiseks. Ettepanek tuli jutuks juba teisipäevasel rahandusministrite kohtumisel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Euroopa Komisjoni kavandatav majanduse taaskäivitamisfond ulatub kokku üle triljoni euro, see hõlmab nii toetusi kui ka laene. Lõpuks peab konkreetse uue eelarve ja majanduse taaskäivitamise fondi plaaniga välja tulema Euroopa Komisjon.

Euroopa Liidu ühisvõlga on tervitatud, samas on niinimetatud kitsimatest riikidest kõlanud juba ka skepsist. 

Komisjoni teatel liigub esmaspäeval välja käidud ettepanek samas suunas nende plaaniga. Lõpuks saavad määravaks detailid ehk kellele ja mille alusel raha läheb. Täiendavad eurotoetused tähendavad lisavõimalusi ka Eestile.

Eesti eurosaadikute sõnul peaks toetusi jagama kõikidele liikmesriikidele ühtsete mõõdupuude alusel.

Euroopa Parlamendi liikme Andrus Ansipi (RE) sõnul ei ole veel teada, kui palju on pihta saanud majandused ka nendes riikides, kus viirus palju kahju teha ei suutnud.

"Ma arvan, et need mõõdupuud peaksid olema kõigile Euroopa Liidu liikmesriikidele samad ehk siis meie majandusele viiruse poolt tekitatud kahju tuleb mõõta samade mõõdupuudega kui mõõdetakse Hispaanias või Itaalias," sõnas Ansip.

"See on mõeldud selleks, et taastada majandust ja majanduse taastamine puudutab kõiki liikmesriike ja praegu räägitakse just nende ettevõtete toetamisest, kes on konkurentsivõimelised võrreldes Hiina ja Ameerikaga ehk Eestis ka mõni selline leidub," ütles Yana Toom (KE).

Riho Terrase (I)sõnul on Eesti majandus ja põllumajandus kannatanud ning seega peaksid toetused minema põllumajandusse. Terras märkis, et sellest rahast peaks toetusi taotlema ka turismisektor.

Konkreetsete ettepanekutega tuleb Euroopa Komisjon välja nädala pärast.

Toimetaja: Barbara Oja

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: