Schäuble ja Centeno toetavad Merkeli-Macroni 500-miljardi plaani

Saksa Bundestagi esimees, endine rahandusminister Wolfgang Schäuble.
Saksa Bundestagi esimees, endine rahandusminister Wolfgang Schäuble. Autor/allikas: SCANPIX / via www.imago-images.de / stefan zeitz

Saksa parlamendi esimees ja endine kauane rahandusminister Wolfgang Schäuble ning Eurogrupi president Mario Centeno avaldasid toetust Saksa kantsleri Angela Merkeli ja Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni esitatud plaanile laenata Euroopa Liidu nimel rahaturgudelt 500 miljardit eurot, millest toetada koroonakriisist enim kannatada saanud piirkondi ja valdkondi.

Schäuble ütles ajalehele Welt am Sonntag, et ei näe kavale alternatiivi. "Kui Euroopa tahab üldse veel mingit võimalust omada, siis peab ta näitama üles solidaarsust ja tegutsemisvõimet," rõhutas Schäuble.

Saksa endise rahandusministrina kaua niinimetatud eurovõlakirjade vastu sõdinud Schäuble ütles, et Merkeli-Macroni plaan esitati täpselt sellisel kujul nagu tema soovitas. "Sest me oleme uues olukorras. Euroopa on majanduslanguses, millist me oma eluajal veel kogenud ei ole ning me pole näinud, milliseid vapustusi see meie ühiskondades võib tekitada," rääkis Schäuble.

Loodav fond ei tähendaks vanade võlgade ühiseks muutmist, leidis Schäuble. Ta kritiseeris kaudselt ka Saksa praegust finantsministrit Olaf Scholzi, kes on leidnud, et Saksa-Prantsuse algatus on esimene samm Euroopa ühendriigi loomiseks. "Te ei kuule minult sellist fraasi. On kasutu rääkida Euroopa Ühendriikidest," rõhutas ta.

Merkeli ja Macroni 18. mail esitatud plaani toetas ka Centeno. "Merkeli ja Macroni ettepanek on Euroopale hea uudis," ütles ta intervjuus Wel am Sonntagile. "See on tubli samm õiges suunas, et kriisist väljuda," lisas ta.

500-miljardine fond oleks ajutine instrument, aga see algatus võib muuta eurotsooni pikaajaliselt, leidis Portugali rahandusminister Centeno. "Vaatame, kuidas see tööle hakkab," lisas ta. "Prantsuse-Saksa ettepanek oleks suur samm eelarveliidu ja tõeliselt toimiva rahaliidu suunas, kui ka rekonstrueerimisfond oleks ainult ajutine," rõhutas Centeno.

Eurogrupi juht kutsus Euroopa Liidu valitsusi paketi põhielementides kiirelt kokku leppima. "Oleks hea, kui saaksime fondi põhitingimustes enne suve kokku leppida. See tähendaks selgust kodanike, ettevõtete ja turgude jaoks ning muudaks Euroopa Liidu vastuse (kriisile - toim.) usaldusväärsemaks."

Samas tunnistas Centeno, et vaidlused Euroopa Ülemkogus tulevad väga keerulised.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: