Marin: 500 miljardilisest fondist toetuste andmine peab käima rangetel tingimustel

Soome peaminister Sanna Marin.
Soome peaminister Sanna Marin. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

Saksamaa ja Prantsusmaa juhtide plaan moodustada Euroopa Liidu nimel rahaturgudelt laenatud 500 miljardi euroga fond, millest toetada koroonakriisist enim kannatada saanud riike, peab hakkama toetusi väljastama väga rangete tingimuste alusel, leiab Soome peaminister Sanna Marin.

"Kui sellised olulised muudatused keskkonnas toimuvad, tuleb arutada uut tüüpi lahendusi. Siiski on oluline, et need oleksid täpselt määratletud ja läbipaistvad," rääkis Marin esmaspäeval peetud arutelul. "Lõpuks otsustab Soomes siiski parlament, kas ja milliste meetmetega nõustuda," lisas peaminister, kelle sõnumit vahendas Soome ringhääling Yle.

Saksa kantsleri Angela Merkeli ja Prantsuse presidendi Emmanuel Macroni 18. mail esitatud plaani kohaselt jaotataks Euroopa Liidu nimel võetud laenudega fondi kogutud raha liikmesriikidele EL-i seitsmeaastase finantsraamistiku kaudu spetsiaalselt toetuste, mitte laenude vormis.

Marini sõnul võtab Soome valitsus täpsema seisukoha ettepaneku suhtes pärast seda, kui Euroopa Komisjon kolmapäeval oma ettepanekutega välja tuleb. Otsused ühiste kulutuste kohta tehakse EL-i riikide vahel ühehäälselt.

Soome on seni toetanud selliste toetuste andmist laenudena ja Marini kinnitusel on ta seda oma telefonivestlustes rõhutanud Euroopa Komisjoni presidendile Ursula von der Leyenile.

Ehkki Soomet on varasemalt peetud Euroopa Liidus koos Saksamaaga nende riikide hulka kuuluvaks, kes on ühislaenude võtmise vastu, ei osalenud Soome nüüd kõige rangemat joont järginud Taani, Austria, Hollandi ja Rootsi ühisavalduses, milles Merkeli ja Macroni ettepanek maha laideti. Pärast Merkeli kannapööret on senist Saksa kasinuspoliitikat pooldanud riigid sattunud uude olukorda, märkis teisipäeval portaal Euractiv.com.

"Me ei peaks kesknduma blokkidele. Fookus peaks olema teemal endal. Kõik riigid peaks kaevikutest välja tulema, aga samas jääma oma põhimõtete juurde. Soome püüab olla konstruktiivne ja koostööaldis Euroopa Liidu liige, et leida ühiseid lahendusi," rääkis Marin esmaspäeval.

Samas Soome president Sauli Niinistö on Euroopa Liidu abipakette kritiseerinud ja hoiatanud hoolimatu laenamise eest, märkides, et praegu on veel liiga vara Saksa-Prantsuse taastamisfondi ideed hinnata. "Meie sõbrad on lõhenenud. On Saksamaa ning kusagil mujal on Austria ja Holland. Mida ühtsem Euroopa Liit on, seda tugevam ta on," ütles Niinistö.

Toimetaja: Mait Ots

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: