EL-i nn säästlik nelik tõrjub ühiste võlainstrumentide rakendamist

Foto: Marco Verch/Wikimedia Commons

Austria, Holland, Taani ja Rootsi, kes andsid endale nimetuse säästlik nelik, tegid laupäeval ettepaneku majanduse taastamiseks koroonaviiruse pandeemia järel, tõrjudes ühiste võlainstrumentide rakendamist.

Neli riiki tahavad majandusabi EL-i kõige enam mõjutatud riikidele soodsatel tingimustel tehtud ühekordsete laenude näol, teatas Austria kantsleri Sebastian Kurzi kantselei. 

Laenatud raha peab suunama valdkondadesse, mis panustavad kõige enam majanduse taastamisse, näiteks "teadusesse ja innovatsiooni, tervishoiusektori tugevdamisse ja roheliseks üleminekule", seisis ettepanekus.

Varem sel nädalal tegid Prantsuse president Emmanuel Macron ja Saksa kantsler Angela Merkel ettepaneku luua 500 miljardi euro suurune fond, et turgutada pandeemiast räsitud majandust. Kava tähendab olulist sammu mõlema jaoks, Saksamaa on aga lähemale liikunud Prantsusmaa vaatele, et vaja on rohkem paindlikkust, mis kindlustaks kogu Euroopa, mitte üksnes rikka Põhja-Euroopa kriisist kosumise.

Nende plaani järgi rahastatakse fondi turult Euroopa Liidu nimel laenates ning välja antud raha ei tule tagasi maksta.

Säästlik nelik rõhutab aga, et "võla ühiseks muutmist" ei tohi olla. 

Laupäeval esitatud plaan näeb ette, et toetuse tingimuseks peab olema laenusaaja "tugev pühendumine reformidele ja finantsraamistikule". 

"Kulutusi tuleb kaitsta pettuse eest" Euroopa prokuratuuride ja korruptsioonitõrjeametite koostöö abil, seisis avalduses.

Ettepanekus tõrjutakse EL-i eelarve "märkimisväärset suurendamist", mida näeks ette Merkeli-Macroni kava. 

EL-i eelarvet peaks hoopis "moderniseerima" ning kokku on võimalik hoida prioriteetide muutmisega valdkondades, mis ei panusta tõenäoliselt taastamisse, ütles nelik. 

Järgmisel nädalal esitab Euroopa Komisjon omapoolse kava, kuidas turgutada majandust pärast koroonakriisi. 

Allikas: AFP-BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: